2025. február 8., 10:08

Kormányválságok sora jellemzi az európai országokat

Egyre több ország kormánya kerül nehéz helyzetbe Európa-szerte. A leginkább koalíciós kormányokat érintő politikai válságok rendszerint a pártok közti ideológiai és érdekellentétek miatt alakulnak ki, azok elmélyüléséhez pedig a több éve instabil gazdasági helyzet is hozzájárul. A legutóbb épp Norvégiában bekövetkezett, ám számos országot érintő kormányválságok ugyanakkor egy új politikai helyzetet is teremtethetnek Európában, ami a pártok megerősödésével, akár az egypárti kormányok felé is elmozdíthatja a hagyományosan koalíciós kormányokkal rendelkező országokat.

 

EU térkép
Fotó: wikimedia

Az elmúlt időszakban Európa több országában is politikai instabilitás figyelhető meg, ami a kormányválságok mellett, több esetben is a regnáló hatalom bukását eredményezte. Franciaország, Németország, Ausztria, Szlovákia és legutóbb Norvégia példája is azt mutatja, hogy a többpárti, koalíciós rendszerek könnyen megingathatók. Ennek oka, hogy az elmúlt évek folyamatosan változó politikai és gazdasági helyzetében egyre nehezebb tartós és erős kormányokat fenntartani, ami különösen a többpárti koalíciós kormányzatokat tudta megingatni.

A kormányválságok kialakulásánál az egyik legfontosabb tényező a politikai polarizáció erősödése, amely ma már egész Európában megfigyelhető. A választók ugyanis egyre inkább két véglet között oszlanak meg, mivel a hagyományos politikai közép a legtöbb országban mára teljesen meggyengült, miközben a konzervatívok és liberálisok közti ellentétek egyre inkább kiújulnak.

Ennek eredményeként a koalíciós kormányok egyre nehezebben tudnak konszenzust kialakítani, mivel a pártok ideológiai különbségei miatt gyakran kompromisszumképtelen helyzetek alakulnak ki. Ez vezetett például a német kormány bukásához, ahol a jelzőlámpa koalícióként emlegetett tömörülés tagjai több témában is képtelenek voltak dűlőre jutni. Mindez végül a kormány bukásához és a február végén esedékes előrehozott választásokhoz vezetett, amelyen a CDU mellett, az elmúlt években megerősödő AfD indulhat a legjobb esélyekkel.

Mindez jelentős változást sejtet a német politikában, ami a szélsőjobboldal megerősödése mellett, a liberális politikai irányzatok meggyengülését és több területen (például a migráció, vagy az energiapolitika) az eddigi politikai irányok teljes fordulatát eredményezheti.

Az ideológiai nézetkülönbségek mellett, az elmúlt évek gazdasági bizonytalansága szintén jelentős hatással bír az egyes kormányokra. Az európai gazdaság az elmúlt években számos kihívással nézett szembe, beleértve a koronavírus-járvány utóhatásait, az energiaválságot és az ukrajnai háború, valamint az azzal kapcsolatosan meghozott szankciók gazdasági következményeit.

A sok esetben kontraproduktív intézkedések a legtöbb esetben ugyanis tovább fokozták a negatív hatásokat, amik az ezzel párhuzamosan növekvő migrációs válsággal, valamint a magas infláció okozta megélhetési költségek emelkedésével és a növekvő munkanélküliséggel folyamatosan fokozták a társadalmi elégedetlenségeket, amik végül több országban is a kormány bukásához vezettek. Ilyen okok vezettek például az osztrák és francia kormány bukásához is, ahol a regnáló pártok képtelenek voltak kezelni a gazdasági válság okozta nehézségeket, valamint a migrációs nyomás megerősödését. Noha Franciaországban időközben már felállt egy új kormány, a szintén több pártot alkotó kormánykoalíció egyáltalán nem tűnik stabilnak.

Ezzel párthuzamosan Norvégiában az olajkitermelés és a fosszilis energiahordozók használatának kérdése mellett, szintén a migrációs politika okozott komoly feszültségeket a kormánypártok között. A koalíció felbomlását okozó viták után ugyan egyelőre nincs szó előrehozott választásokról az országban, azonban az emiatt megüresedett nyolc miniszteri poszt feltöltése várhatóan nem lesz egyszerű feladat Jonas Gahr Störe miniszterelnöknek. 

Mint ahogyan nem beszélhetünk (egyelőre) a kormány bukásáról Szlovákia esetében sem. Noha a főként az SNS-Hlas közti konfliktusok következtében a koalíció szinte minimálisra zsugorodott, Robert Fico egyelőre úgy tűnik továbbra is képes elkerülni a mindössze másfél éve hatalomra került kormány bukását. Az elmúlt évek belpolitikai viszonyai alapján azonban közel sem elképzelhetetlen egy előrehozott választás kiírása a közeljövőben, aminek lehetőségét a rossz gazdasági helyzet és a kormánypártokkal szemben megtartott, kétes háttérrel bíró tüntetések is tovább növelik.

A politikai stabilitás megőrzése tehát láthatóan egyre több kormány számára bizonyul nehéz feladatnak. A társadalmi és gazdasági problémák mellett, a politikai pártok közötti ideológiai szakadék mélyülésével a korábban jól működő koalíciós kormányok (a legtöbb esetben) emiatt sokkal nehezebben képesek megbirkózni a jelenlegi kihívásokkal. A következő évek így a nagyobb koalíciós kormányok bukása mellett, akár az egypárti kormányok megerősödését is hozhatja Európában, ami a jobb oldali pártok egyre érzékelhetőbb előretörése miatt, egy konzervatív fordulatot is eredményezhet a több éve liberális politikát folytató európai országok többségében.

A szerző elemző.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.