Kigyulladt egy bukaresti kórház, négyen haltak meg
Legalább négy halálos áldozata van a bukaresti tűzvésznek, amely ma hajnalban ütött ki a főváros Matei Balș nevű, koronavírusos betegeket is kezelő kórházának egyik épületében. Eddigi jelentések szerint az elhunytak az intézmény páciensei voltak.

A tűz helyi idő szerint hajnali öt óra környékén, a földszinten keletkezett és összesen négy kórházi termet ért el.
– mondta Orlando Şchiopu parancsnok.
A katasztrófa miatt mintegy százhúsz koronavírussal fertőzött, közepes vagy súlyos állapotú személyt kellett evakuálni, akik égési sérüléseket nem szenvedtek. A kórház vezetője azonban elmondta, hogy az evakuált betegek nagy részét az intenzív osztályon kezelték, lélegeztetőgépen voltak.
– nyilatkozta az intézmény egyik munkatársa utalva arra, hogy egyelőre nem tudni, mi okozhatta a tüzet, a nyomozást már megkezdték az illetékes szervek. A bukaresti törvényszéki ügyészség hivatalból eljárást indított gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával.
Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár elmondta, hogy a reggeli órákra sikerült eloltani a tüzet. A hatóságok a helyszínen megtalálták három beteg maradványait, egy negyediket sikertelenül próbáltak újraéleszteni. Sajtóértesülések szerint mintegy 44 beteget Bukarest másik kórházaiba, a többieket pedig a Matei Balș épületegyüttesének egyikébe helyezték át.
– jelentette ki Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter az Antena 3 televíziónak. Korábban az intézmény azt követően kapott nagyobb figyelmet, mikor a közösségi oldalakon a kórházban készült fényképek jelentek meg, melyeken túlzsúfolt osztályok és folyosón fekvő betegek voltak láthatók.
Bukarestben legutóbb 2010-ben volt nagyobb kórháztűz, akkor egy szakszerűtlenül beszerelt elektromos vezeték miatt a Giulești szülészeti kórház egyik kórterme gyulladt ki, a tűzben hat csecsemő halt meg, további öt súlyosan megégett. A Reuters hírügynökség értesülései szerint Románia az elmúlt három évtizedben csupán egy kórházat épített az országban és uniós szinten a román kormány fordítja a legkevesebb pénzt az egészségügyre. Román egészségügyi szakemberek szerint a kórházak többsége régi épületekben működik, amelyekben a villanyvezeték-hálózat elavult, ezért nem bír el minden rákapcsolt elektromos eszközt.