Kiemelt szerepe lehet Orbán Viktornak a béke megteremtésében – Dunda György az Orbán-Zelenszkij találkozó hátteréről
A keddi kijevi Orbán-Zelenszkij találkozó kapcsán Dunda Györgyöt, a Kárpáti Igaz Szó lapigazgatóját kérdeztük.
"Az Orbán-Zelenszkij találkozó jól bizonyítja, hogy a magyar kormányfő, miután átvette az EU soros elnöki tisztét, minden eszközt megmozgat annak érdekében, hogy előmozdítsa a béke ügyét.
- húzta alá Dunda György.
A kárpátaljai újságíró hozzátette, "biztató, hogy a megosztásra került képek alapján kétoldalú egyeztetést folytatott Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij. A találkozóra a helyszíni felvételek szerint komoly biztonsági intézkedések mellett került sor".
Dunda hangsúlyozta, "egy-két napja már voltak arra utaló információk, hogy elképzelhető Orbán Viktor kijevi látogatása. Az ukrán sajtó több várakozást fogalmazott meg a találkozót megelőzően. Az egyik a békekeresés, hiszen ne felejtsük el, Orbán Viktor azon kevés európai vezetők egyike, akik nem zárták be teljesen a kommunikációs csatornákat Oroszországgal.
Dunda szerint figyelmet érdemel, hogy "az elmúlt napokban az ukrán közbeszédben egyre többen feszegették, Ukrajna szempontjából mit jelent a háború győztes befejezése. Vologyimir Feszenko, Zelenszkij elnökhöz közel álló elemző, politológus a napokban azt taglalta, ha egy ország meg tudja őrizni a fővárosát, a szuverenitását, a tengerhez való hozzáférését, ha a területeinek egy kisebb részét el is veszíti, az semmiképpen nem tekinthető vereségnek, sokkal inkább győzelemként értékelhető".
A kárpátaljai újságíró emlékeztetett, "maga Zelenszkij elnök is néhány nappal ezelőtt a brüsszeli csúcson újságíróknak arról beszélt, nagyok az ukrán veszteségek. Vagyis Kijevnek is érdeke, hogy ne folytatódjon a végtelenségig az öldöklés.
Vagyis a békekötés esélyeit illetően mutatkoznak pozitív jelek, de ne felejtsük, a világban és Ukrajnában sajnos nagyon sok olyan lobbicsoport működik, melyeknek a háború végtelenségig történő folytatása anyagi érdekük, és az ukrán emberek élete, az ország infrastruktúrája csak járulékos veszteség".
Dunda hozzátette, "a közösségi hálón közzétett bejegyzése alapján a kijevi találkozón részt vett Viktor Mikita kárpátaljai kormányzó is, aki arról tájékoztatott, az egyeztetésen szóba került a határ menti együttműködés, a gazdaságfejlesztés kérdése.
Dunda szerint az is pozitív jel, hogy "Olga Sztefanisina, ukrán miniszterelnök-helyettes azt mondta, Kijev kész a 11 pont mentén megegyezésre jutni a magyar féllel. Nyilván ez egy hosszú folyamat lesz, egyik napról a másikra nem fog menni. Viszont lényeges, hogy a kétoldalú kapcsolatokat jellemző negatív spirál megállni látszik. Joggal remélhetjük, hogy a magyar-ukrán tárgyalások, például Orbán Viktor mai kijevi útja is, esélyt kínál arra, hogy a kárpátaljai magyarok jogainak teljes körű visszaállítása terén reális előrelépés történjen. A kárpátaljai magyar közösség abban érdekelt, hogy Budapest és Kijev között jó kapcsolat alakuljon ki".
Dunda hozzátette, "friss ukrán sajtójelentések szerint a felek között felmerült, hogy új alapokra helyeznék a kétoldalú kapcsolatokat, amely a kárpátaljai magyarság és a Magyarországon élő ukránok jogbiztonságát is garantálná.