2025. július 26., 21:10

Katar ismét a gázszállítások leállításával fenyegeti Európát. Zavarják az uniós éghajlatvédelmi szabályok

Katar, a cseppfolyósított földgáz (LNG) egyik legfontosabb európai szállítója ismét a szállítások teljes leállításával fenyegeti az Európai Uniót, hacsak Brüsszel nem enyhít az éghajlatvédelmi szabályozáson - írja a német Die Welt. 

Hogyan tovább?
Illusztráció
Fotó: portfolio.hu

Az egyes nemzeti kormányoknak címzett levelekben Doha a vállalatok fenntarthatósági felelősségéről szóló új irányelv módosítását követeli. Ha ez nem történik meg, a katari állami tulajdonú QatarEnergy vállalat fontolóra veszi, hogy kivonul az európai piacról.

Katar kifogásai kifejezetten az úgynevezett vállalati fenntarthatósági átvilágítási irányelv (CSDDD) 22. cikkére irányulnak, amely többek között arra kötelezi a vállalatokat, hogy az ellátási láncukban tartsák tiszteletben az uniós éghajlatvédelmi célokat.

Saad Kaabi katari energiaügyi miniszter szerint ez a követelmény ellentétes azzal a joggal, hogy minden állam maga alakítsa ki klímapolitikáját, ahogyan azt a Párizsi Megállapodás lehetővé teszi.

A belga kormánynak címzett, május 21-én kelt levelében Katar arra figyelmeztet, hogy amennyiben az irányelvet nem módosítják, „komolyan fontolóra veszi, hogy LNG- és egyéb termékeinek exportját olyan, az EU-n kívüli alternatív piacokra helyezi át, amelyek stabilabb és üzletbarát környezetet kínálnak”.

Az ország emellett kifogásolja a „súlyos bírságokat és a polgári jogi felelősségre vonás fenyegetését” a feltételek nem teljesítése esetén, ami szerinte veszélyezteti a QatarEnergys azon képességét, hogy egyáltalán gázt szállítson Európába."

Az Európai Bizottság megerősítette, hogy megkapta a levelet Katartól - írja a Die Welt, hozzátéve, hogy szakértők szerint a szállítások esetleges leállítása jelentősen megnehezítené az EU azon terveit, hogy 2028-ra teljesen leállítsa az orosz gáz importját, és magasabb energiaárakhoz is vezethet a kontinensen.

Az EU által májusban elfogadott új irányelv előírja az EU-ban működő nagyvállalatok számára, hogy ellenőrizzék, beszállítói láncukban nem alkalmaznak-e kényszermunkát vagy nem károsítják-e a környezetet, és ha igen, akkor ennek megfelelően kell eljárniuk. Az irányelv megsértése esetén akár a globális forgalmuk öt százalékát kitevő bírsággal is számolhatnak - jelentette korábban a Reuters.

Katar tavaly ellenezte az irányelvet: Ha a megtermelt bevételeim öt százalékát elveszítem, mert Európával kereskedem, akkor nem fogok Európával kereskedni. Nem blöffölök"

- mondta akkor Kaabi a Financial Timesnak. A QatarEnergy, a világ második legnagyobb cseppfolyósított földgáz (LNG) exportőrének öt százaléka a katari állam teljes bevételének öt százalékát is jelenti a miniszter szerint.

Ez az emberek pénze, ezért nem veszíthetek el ennyi pénzt - és senki sem fogadná el, hogy elveszítsünk ennyi pénzt”

- mondta akkor a miniszter.

Megosztás
Címkék