2022. június 6., 13:30

Ivan Mikloš ismét tanácsadó Ukrajnában

Ivan Mikloš, Szlovákia korábbi pénzügyminisztere, aki 2014 után évekig tanácsadóként tevékenykedett Kijevben, most ismét szolgálatba állt Ukrajnában és Volodimir Zelenszkij államfőnek segít.

Ismét ukrán szolgálatban
Ivan Mikloš
Fotó: TASR

A szlovák szakemberrel, aki egy hete lett tagja Ukrajna Nemzeti Megújhodási Tanácsának a cseh irozhlas.cz portél készített interjút.

Mikloš a beszélgetésben felvázolta Ukrajna helyzetét az ország megalakulásától. 2014-ig az ukrán gazdaság azért sem tudott igazán kibontakozni, mert számos területen az oligarchák befolyásolták az eseményeket, és a majdani fordulatot követően is csak nehezen lehetett átállni egy egészségesebb gazdaságpolitikára. A Krím-félsziget orosz megszállása, a szakadár területeken zajló permanens háború is megnehezítette a helyzetet és a volt miniszter szerint  Ukrajna csak azt követően állhat ismét normális pályára, ha visszanyeri minden megszállt területét.

Új tisztségével kapcsolatban elmondta, hogy míg korábban havonta legalább két hetet Kijevben töltött, mostanában inkább külső tanácsadóként vesz részt a a Tanács munkájában, ami nem jelent folyamatos ukrajnai jelenlétet.

A Tanács tevékenységével kapcsolatban rámutatott, hogy a feladatai közé tartozik Ukrajna háború utáni gazdasági újjáépítésének koordinálása, noha egyelőre nem látni a konfliktus végét. A cseh kormány különösen szorgalmazza, hogy Ukrajnát gazdaságilag is meg kell erősíteni, és Ivan Mikloš is egyetért ezzel, megjegyezve, hogy ez egyfajta újkori Marshall-segély is lehetne az európai országok részéről.

Szerinte az ukránok 90 százaléka bízik a győzelemeben, ugyanakkor látni kell, hogy a háború során számos létesítmény megsemmisült vagy megrongálódott, a termelés sok helyen leállt vagy visszaesett, de vannak ágazatok, ahol ismét felllendülés figyelhető meg.

A tanácsadó úgy vélekedett, hogy amíg Ukrajnában nem stabilizálódik a helyzet a nagy külföldi befektetők elkerülik az országot, és emiatt elhúzódik a gazdaság helyreállása. Komoly gondokat okoz a fekete-tengeri ukrán kikötők  orosz blokádja is, mivel az exportcikkeket így más módon kellene külföldre eljuttatni, ami egyrészt átszervezést igényel, másrészt helyre kellene állítani a megrongálódott vasútvonalakat, további szállítóeszközökkel kellene pótolni a kieső hajókat stb.

Henry Kissinger korábbi amerikai külügyminiszter javaslatát, mely szerint Ukrajnának bizonyos területeket kellene átengednie Oroszországnak a béke fejében, Mikloš azért tartja elfogadhatatlannak, mert ezzel nem szűnne meg a térségben az instabilitás és ez lehetetlenné tenné a normális gazdasági fejlődést is.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek a szlovák szakember szerint szinte alkotmányos többsége van a kijevi törvényhozásban, ennek ellenére számos képviselője az ukrán oligarchák uszályába gabalyodott, emiatt sem könnyű a reformok végrehajtása. Amit mégis sikerült elérni, abban szerepet játszott a nyugati országok nyomása is.

Ukrajna lehetséges EU-tagságával kapcsolatban Mikloš megjegyezte, hogy a kritériumok 70-80 százalékának eleget tesz már ma is, de amíg nem áll helyre az ország területi épsége és nem lesz fegyvernyugvás, aligha képzelhető el, hogy az EU tagjává váljon.

Ciprus esetében kivételről volt szó, noha a szigetország egy része török megszállás alatt van, de lényegében egy kis területű ország, amely nem komoly geopolitikai tényező. Egy olyan nagy kiterjedésű ország esetében viszont, mint Ukrajna, ez már nem elhanyagolható szempont.

A beszélgetés utolsó részében szóba került az egykori szovjet tagköztársaság, Moldávia is, amelynek egy részét már haminc éve a szeparatisták tartják megszállva.  Ez sok szempontból kiszolgáltatottá teszi az országot. Elsősorban energetikai szempontból, mivel a térség biztosítja az ország enregiaellátásának 70 százalékát, ráadásul erre vezet az Oroszországból érkező gázvezeték is. Ráadásul lejárt a Gazprommal kötött szerződés, amiatt most drágábban jutnak a földgázhoz.

Komoly gondot okoz az elvándorlás is, amit csak meggyorsított az a körülmény, hogy a szomszédos Románia útleveleket ad a moldávoknak (lévén tulajdonképpen román anyanyelvűek) és főleg a fiatalok ezek birtokában könnyebben eljutnak az európai országokba munkát válélalni, esetleg végleg letelepedni. Eközben sok ukrán menekült Moldávián keresztül igyekszik tovább jutni, de sokan köztük az országban ragadnak és ez is nehezíti a helyzetet.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.