Irán pontosította céljait az atomalkuról szóló bécsi tárgyalások folytatása előtt
Tíznapos szünet után hétfőn folytatódtak az iráni nukleáris megállapodás felújításáról szóló tárgyalások Bécsben, miután Teherán pontosította céljait, amelyek között elsődleges fontosságú az amerikai szankciók feloldása.

Az amerikai szankciók feloldása elsődleges fontosságú Teherán számára - idézte az IRNA hivatalos iráni hírügynökség az iráni külügyminisztert hétfőn. Hoszein Amirabdollahián leszögezte a hírügynökségnek: "a mai napon újabb tárgyalási forduló kezdődik, napirenden a büntetőintézkedések feloldása, a garanciák és az ellenőrzés kérdései szerepelnek". Hozzáfűzte, napirenden lesz az is, hogy az Egyesült Államok újból csatlakozzék az atomalkuhoz.
és ennek a vételárát külföldi devizában átutalják iráni bankszámlákra, továbbá részesülhetünk a különféle iráni gazdasági ágazatokban megtermelt jövedelmekből" - emlékeztetett a külügyminiszter.
Az Egyesült Államokat Donald Trump volt amerikai elnök 2018-ban egyoldalúan kiléptette az atomalkuból (JCPOA-ból), és teljes mértékben visszaállította az Irán elleni szankciókat. Washington azonban közvetett módon, közvetítőkön keresztül már most is részt vesz a tárgyalásokon, de Teherán egyelőre nem volt hajlandó elfogadni a közvetlen megbeszéléseket Washingtonnal.
A 2015-ös nukleáris megállapodás lehetővé tette az iráni gazdaságot fojtogató szankciók egy részének feloldását, cserében a szigorú ENSZ-ellenőrzés alá helyezett iráni nukleáris program drasztikus csökkentéséért. Az egyezmény azonban "tetszhalott állapotban" van azóta, hogy Washington egyoldalúan felmondta.
- fogalmazott az iráni diplomácia irányítója hétfőn.
Szaíd Katibzadeh, iráni külügyi szóvivő szintén hétfőn kijelentette: "azt tanácsoljuk a tárgyalások valamennyi résztvevőjének, hogy úgy menjen Bécsbe, hogy akarjon jó megállapodást elérni". Leszögezte azt is, hogy Teherán nem akar "időt és energiát vesztegetni".