Íme az amerikai hírszerzés prognózisa a háborúról: összeomolhat az ukrán front keleten
Egy szerdai konferencián az amerikai elnök közvetlen beosztottja, a Hírszerző Közösség vezetője, a Nemzeti Hírszerzési Igazgató (Director of National Intelligence), Avril Haines vázolta az Egyesült Államok orosz-ukrán háborúval kapcsolatos forgatókönyveit.

Haines három valószínűsíthető forgatókönyvet vázolt fel. A legvalószínűbb, és ezzel számol az USA is, hogy a háború elhúzódik, folytatódni fog a következő hónapokban, a közeli béke gyakorlatilag kizárható.
Haines szerint felőrlő háborúra kell készülni, amelyben az orosz csapatok legfeljebb apróbb sikereket érnek el, de a nagy áttörés elmarad.
Az elmúlt napok eseményei a kelet-ukrán fronton ugyanakkor arra engednek következtetni, hogy az oroszok tovább nyomulhatnak az ország keleti, dél-keleti részén. Ezt Haines sem zárta ki, ugyanis úgy fogalmazott, elképzelhető, hogy az oroszoknak sikerül keleten szétzúznia az ukrán hadsereg legharcedzettebb egységeit, amely szinte biztosan az ukrán ellenállás összeomlásához vezet.
A harmadik és Haines szerint legvalószínűtlenebb forgatókönyv, hogy az ukránok sikeres ellentámadást vezetnek a megszállók ellen. Erre a legnagyobb esély Herszonnál, a Krím-félsziget "bejáratánál" kínálkozik, ahol az elmúlt napokban intenzív harcok folytak.
Haines úgy fogalmazott, a Hírszerző Közösség infomációi szerint Putyin most is Ukrajna "nagy részének" megszerzésére törekszik. Haines ugyanakkor, némi önellentmondásba keveredve a korábbiakkal, azt állítja,
Haines szerint az orosz hadsereg olyan veszteségeket szenvedett már Ukrajnában, amelyből évekig tart talpra állnia. Haines egyébként nem zárta ki a béke lehetőségét, bár annyira "nagyvonalúan" fogalmazott, hogy szavainak talán felesleges lenne különösebb jelentőséget tulajdonítani. Közölte ugyanis, hogy a "körülmények alakulásánák függvényében" elképzelhető egy békefolyamat elindulása, például akkor, ha az orosz hadsereg "kellő veszteségeket" szenved Ukrajnában.