Húsz éve volt a történelem legpusztítóbb cunamija
Gyászoló, síró emberek imádkoztak csütörtökön több ázsiai országban a 20 évvel ezelőtti szökőrárra emlékezve. A történelem legpusztítóbb cunamija több mint 220 ezer emberéletet követelt 2004-ben, karácsony másnapján.

Aceh nyugat-indonéziai tartományban, ahol a természeti katasztrófa több mint százezer embert ölt meg, a Baiturrahman nagymecset három percig hangzó szirénája adta meg a jelet pontosan a katasztrófa időpontjában az Ázsia-szerte tartó megemlékezéssorozathoz, amelyet imádságok követtek. Banda Acehben, Aceh tartomány székhelyén az indonézek ellátogathatnak egy nagy tömegsírhoz, a nagymecsetben éjszakai ima lesz. Más vallási szertartások és virrasztások lesznek Srí Lankán, Indiában és Thaiföldön is.
Thaiföldön, ahol az ötezer áldozat fele külföldi volt, a megemlékezések Ban Nam Khem faluban kezdődtek, ahol a legtöbb áldozat volt az országban. Az áldozatok hozzátartozói virágokat és koszorúkat helyzetek el egy cunamihullámot formázó kőfalnál, amelyen táblákat helyeztek el az áldozatok neveivel.
Srí Lankán, ahol több mint 35 ezren haltak meg, az áldozatok hozzátartozói és a túlélők az Ocean Queen Express vonat Peralijába tartó járatán emlékeznek, amelynek vagonjait 2004-ben elsodorta az ár, több mint ezer ember életét kioltva. A szigeten buddhista, hindu, keresztény és muzulmán vallási szertartásokat tartanak a katasztrófa emlékére. A hullámok Afrikát is elérték, 300 ember halálát okozva Szomáliában és mintegy százét a Maldív-szigeteken.