2025. július 24., 13:26

Hszi Csin-ping: Kína és az EU közeledése a stabilitást szolgálná

A Kína és az Európai Unió közötti kapcsolatok elmélyítését szorgalmazta csütörtökön Hszi Csin-ping kínai elnök a két fél pekingi csúcstalálkozóján, hozzátéve, hogy a közeledés a stabilitás eszköze lenne az egyre bizonytalanabbá váló világban.

Hszi Csin-ping
Fotó: TASR/AP

A kínai állami televízió által közvetített beszédében Hszi kiemelte, hogy hazája és az EU között nincs semmiféle alapvető érdekellentét. Leszögezte, hogy "az unió előtti nehézségek nem Kínából származnak", valamint előrelátó cselekvést sürgetett és a fontos stratégiai döntések meghozatalát.

Minél súlyosabb és bonyolultabb a nemzetközi helyzet, Kínának és az EU-nak annál jobban el kell mélyítenie párbeszédét, erősíteni a kölcsönös bizalmat és az együttműködést

- mondta.

A klímaváltozással és a mesterséges intelligenciával összefüggésben Hszi elmondta:

hazája kész erősíteni az együttműködést mindkét téren, azonban bírálta a kínai exportot sújtó uniós korlátozásokat, valamint kifejezte abbéli reményét, hogy az EU nyitva tartja piacait, tartózkodik a korlátozó gazdasági és kereskedelmi eszközök alkalmazásától, és kedvező üzleti környezetet teremt az Európában befektetni kívánó kínai vállalatok számára.

Nyitó beszédükben az uniós vezetők - Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és az Európai Tanácsot vezető António Costa - kiemelték a felek közötti kereskedelem fontosságát, és konkrét előrelépést szorgalmaztak Európa Kínával szembeni hatalmas kereskedelmi hiányának kezelése érdekében. Von der Leyen leszögezte:

rendkívül fontos, hogy kiegyensúlyozzák a kétoldalú kapcsolatokat oly módon, hogy azok mindkét fél számára hosszú távú haszonnal járjanak.

Mint mondta, Brüsszel és Peking viszonya fordulóponthoz ért. Hangsúlyozta: "az együttműködés mélyülésével az egyenlőtlenségek is nőnek", ezekre pedig "valódi megoldásokat" kell találni. Costa a maga részéről szintén úgy vélte, kézzelfogható előrelépésekre van szükség a kereskedelmi és gazdasági ügyekben.

Az Európai Tanács elnöke egyúttal arra kérte Kínát, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként igyekezzen nyomást gyakorolni Oroszországra Ukrajna elleni agressziójának leállítása érdekében.

Utalt egy reménybeli megegyezésre az éghajlatváltozás elleni küzdelem kérdésében. Az EU és a Kína közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulóján megrendezett csúcstalálkozó keretében az uniós vezetők várhatóan asztalhoz ülnek Kína államtanácsának elnökével, Li Csianggal is.

Megosztás
Címkék