2022. március 11., 16:53

Honnan indult a Zágrábnál lezuhant pilóta nélküli katonai gép?

A Magyar Nemzet számolt be arról, hogy Zágráb közelében lezuhant egy pilóta nélküli katonai gép, amely a feltételezések szerint Ukrajnából indult és átrepült két NATO ország légterén is.

Még nem tudni honnan jött
A pilóta nélküli katonai gép
Fotó: Facebook

A szovjet (orosz) gyártmányú Tu–141-es minden valószínűség szerint Magyarország – illetve előtte Románia – légterén is átrepült.

Kijev először tagadta, hogy ukrán gépről lenne szó, viszont a 80-as években gyártott eszköz már csak Ukrajnában áll hadrendben, hatótávolsága pedig 1000 kilométer, így orosz területekről aligha érhetett volna el idáig. Néhány nappal ezelőtt ugyanilyen eszközt lőttek le a háborúban, ami megerősíti, hogy az ukrán hadsereg jelenleg is használja az eszközt.

A Tu–141-es felderítőgép, fegyverzete nincs, viszont több mint hattonnás, így már becsapódása is súlyos károkat tud okozni.

Zoran Milanović horvát elnök nyugalomra intett, úgy vélte, hogy a drónnak nem Horvátország volt a célpontja, de a történtek kivizsgálását ígérte. A The War Zone szakportál arra a következtetésre jutott, hogy az eszköz súlyosan meghibásodhatott, ezért tévedt el. Horvát lapoknak nyilatkozó szakértők is úgy vélték, hogy valamilyen – például programozási – hiba vezethetett az iránytévesztéshez: az eszköz útvonaltervét előre, már felszállás előtt meghatározzák, nem repülés közben irányítják.

Horvát lapértesülések szerint az eszköz 700 km/órás sebességgel, 1300 méteres magasságban repülhetett el Magyarország fölött. Úgy becsülik, legalább 560 kilométert tett meg úgy, hogy a nyugati katonai szövetséghez tartozó légvédelmet érintette. Ez azonnal találgatásokra adott okot, hogy a légvédelem miért nem lőtte le az azonosítatlan eszközt?

Mint arra Wagner Péter biztonságpolitikai szakértő rámutatott, ez korántsem jelenti azt, hogy a pilóta nélküli gépet ne észlelték volna. A Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója rámutatott, hogy számba véve a lehetséges következményeket, például a roncsok szétszóródását, dönthettek úgy szándékosan, hogy megvárják, amíg kifogy a gép üzemanyaga, és magától lezuhan.

A Magyar onvédség légtérvédelmi szolgálata is nyilatkozatot adott ki az esettel kapcsolatban.

Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a szolgálat csütörtök éjszaka észlelt egy repülő tárgyat a magyar légtérben, amely a radarképernyőn időnként feltűnt.

A repülő eszköz, mint később beigazolódott, egy TU-141 típusú drón volt, amelyet az utóbbi időben az elavultsága miatt elsősorban kiképzési légicélként alkalmaznak. Ilyen eszközzel az ukrán, de korábban az orosz hadsereg is rendelkezett - írták.

A HM kiemelte: a nagy sebességgel közlekedő eszközt már Ukrajna területén is érzékelték. Magyarország légterébe Románia felől, Csengernél lépett be.

A drón a Magyarországra történő belépésétől mindvégig nyomon követve és ellenőrzés alatt tartva távozott az ország légteréből - fogalmazott a közlemény.

Megjegyezték, hogy az éjszakaihoz hasonló esemény pénteken, a déli órákban is történt Magyarország légterében, akkor az észak-keleti országrészben. Tekintettel az előzményekre, a készültségi szolgálatban lévő Gripenek ellenőrizték az érintett légteret, azonban semmiféle légi járművet nem találtak ott - közölték.

Az ukrán háborús konfliktus miatt különösen fontos, hogy megfontoltan és higgadtan kezeljük az ilyen eseményeket"

- írta a HM.

Hazánk célja továbbra is az, hogy kimaradjon ebből a háborúból, elkerülje azt, még abban az esetben is, ha ilyen, vagy ehhez hasonló események akár provokatív jelleggel történnek"

- közölték.

Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka felvette a kapcsolatot horvát partnerével és a szomszédos országok képviselőivel. Az eset körülményeit folyamatosan vizsgálják, az információkat egymással megosztják

- tették hozzá.

A Magyar Honvédség továbbra is folyamatosan figyelemmel kíséri a légtérben történő eseményeket, garantálva hazánk szuverenitását és a magyar emberek biztonságát"

- szögezte le közleményében a HM.

Az MTI a tárcától úgy értesült, a HM provokációtól tart: nem akarja, hogy valamilyen indokolatlan intézkedés miatt Magyarország belekeveredjen a háborúba. Ezért először ellenőriznek és csak indokolt esetben intézkednek, ha a jármű képes fegyver szállítására - tették hozzá.
 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.