2020. július 29., 17:49

Hollywoodnak már kellemetlen Izrael? Az egyik legismertebb zsidó színész azt mondja, a zsidó államnak "tulajdonképpen semmi értelme"!

Izrael léte tulajdonképpen megalakulása óta meghatározó témája a nagypolitikának. Nincs abban semmi meglepő, hogy e végtelenül átpolitizált téma az Egyesült Államokban javában dúló identitásháborúban is napirendre került, legfeljebb csak az hökkenti meg a felületes szemlélőt, hogy éppen befolyásos zsidó emberek mondják, a zsidó államnak "tulajdonképpen" semmi értelme.

Fotó: TASR/AP

Míg néhány éve legfeljebb a zsidó vallás ultraortodox irányzatának követői utasították el a cionista eszméket és azok országgá testesült folyományát, Izraelt, mondván, a Messiás második eljövetele előtt erre nem kerülhetett volna sor, addig napjainkban egyre több világi zsidó ember kérdőjelezi meg a zsidó állam létjogosultságát. Nem vetjük el nagyon a sulykot azzal, ha kihangsúlyozzuk, ezek a jórészt baloldali, demokrata párti hangadók Izraelen keresztül tulajdonképpen a zsidó állammal, s persze annak miniszterelnökével, Benjámín Netanjáhúval kiváló viszonyt ápoló Donald Trumpot is támadják, sőt, tulajdonképpen ugyanez igaz pepitában is. Az amerikai sajtóban korábban alig-alig megjelenő, Izraelt érő kritikák, ha csak áttételesen is, de Donald Trump fejére hullanak vissza.

Most a hollywood-i mainstream egyik népszerű alakja, az egyébként vállaltan zsidó származású, éppen egy emigráns zsidó férfiról szóló filmjét népszerűsítő Seth Rogen szólalt meg a témában, mondván:

Izraellel kapcsolatban egész életemben hazugságokkal etettek. Tudod, soha nem mondják el neked, hogy, amúgy nem mellesleg embererek éltek ott. Úgy tesznek, mintha csak ott ült volna (értsd: Izrael földje) k...rvára nyitott ajtókkal! 

Rogen kiemelte, Izrael létének nincs értelme a zsidók biztonsága szempontjából, hiszen azzal, hogy egy helyre zsúfolják a zsidókat egy ilyen erőszakos környezetben, csak még inkább veszélybe sodorják őket.

A Twitter persze azonnal felrobbant Rogen kijelentései után, de a népszerű színész közölte, bár "100%-ig fél a zsidóktól", nem vonja vissza kijelentéseit. "Félelmetes! De zsidók vagyunk, azt mondhatunk, amit akarunk. Ha bárki azt mondja, amit akar erről az egész sz...rságról, azok pont mi legyünk, híres zsidók!"

Sokan védelmükbe vették Rogent, mondván, micsoda hősies dolog, ha valaki ennyire kibeszél a(z ottani) mainstreamből, míg mások azzal érveltek, mennyire veszélyes, ha ebben a turbulens politikai helyzetben valaki ilyeneket mond Izraelről. 

Rogen kijelentéseiben igazából nem is az az érdekes, hogy bírálni merészelte Izraelt. Az időzítés sokkal elgondolkodtatóbb. Tíz évvel korábban az ilyen mondatok után nyilvános megkövezés járt volna. Ha annak idején mondjuk Mel Gibson mond ilyeneket, nincs az az Isten, vagy, hogy stílszerűek legyünk, Jahve, aki visszaengedte volna őt a kamerák elé. Valami azonban megváltozott.

Amerikában, s lassan nálunk is, javában dúl az identitásháború. Izrael állam létjogosultsága és ezzel tulajdonképpen a muszlim kérdés egyre forróbb pontjává válik ezeknek a vitáknak. Érdemes lesz figyelemmel követni, milyen frontvonalak mentén fog szerveződni az amerikai, a médiában erősen felülreprezentált zsidó közösség, hiszen a belharcok következménye a novemberi elnökválasztás eredményében is megmutatkozhat majd.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.