Hollandiában narkóállam épül
A Magyar Nemzet napilap szombati online kiadásában a hollandiai droghelyzettel foglalkozik.

A legnagyobb rendőrszakszervezet vezetője egy gyilkossági ügy kapcsán már tavaly ősszel nyíltan arról beszélt, hogy Hollandia narkóállammá vált. A július elején feltárt, konténerekbe rejtett kínzókamrák ügye azonban arra is rávilágít: a hatóságok csupán lassan kullognak a drogkereskedelemből élő alvilági bűnszervezetek mögött.
Ezek Ferdinand Grapperhaus igazságügyi és biztonságért felelős miniszter tavaly augusztusban elhangzott szavai, a baljós hangulatot pedig még sötétebbre festette az a tavaly novemberi eset, amikor – feltehetően a drogmaffia megbízásából – meggyilkoltak Amszterdamban egy olyan ügyvédet, aki egy folyamatban lévő drogper koronatanújának a védője volt. Derk Wiersum a „minden bűnét megbánó” marokkói Nabil B.-t képviselte abban a nagy visszhangot kiváltó ügyben, amelyben Hollandia két lekeresettebb bűnözője, a szintén Marokkóból származó Ridouan Taghi és Said Razzouki ült a vádlottak padján. Ezt követően a legnagyobb rendőrszakszervezet vezetője, Jan Struijs már tényként beszélt arról, hogy az ország narkóállammá vált.
„Ez nem az 1990-es évek Szicíliája, hanem Hollandia 2019-ben” – írta az ügy kapcsán a Daily Beast amerikai hírportál, amely hosszú elemzésben számolt be arról, hogy az elmúlt hét évben legalább ötven, a drogkereskedelmet működtető alvilági hálózatok által elkövetett gyilkosság történt csak Amszterdamban.
Régóta nem titok, hogy a drogkereskedelem vezetését évek óta a marokkói bevándorlók tartják a kezükben, ahogyan az is közismert, hogy a Benelux állam rendkívül büszke a liberális kábítószer-kultúrájára. Az országban az olyan lágy drogok fogyasztása, mint a marihuána vagy bizonyos gombafajták, legálisak, de kis mennyiségben a keményebb gyógyszerek birtoklását is tolerálják a hatóságok. Az 1970-es évek eleje óta érvényesülő irányvonal a könnyű életstílust hivatott hirdetni, mostanra azonban világossá vált, hogy a kábítószer-fogyasztás liberalizálásával a drogkereskedelemből nyerészkedő bűnszervezetek megerősödése előtt is kikövezték az utat. A kontinensre csempészett kokainnak több mint a fele Rotterdamon keresztül érkezik Európába.
Hollandia egyébként nem csak a drog tekintetében bízik szüntelenül a liberális eszmékben. A Benelux államban található az Európai Unió egyik legenyhébb szabályozása az abortuszra vonatkozóan. Az ANA (Abortion Network Amsterdam) nevű holland szervezet például feladatának érzi, hogy Hollandiába segítse azokat az Európában élő nőket, akiknek országában az abortusz büntetendő cselekmény vagy csupán a terhesség 12. hetéig engedélyezett.
A Benelux állam az eutanázia és az asszisztált gyilkosság törvényes kereteinek megteremtésében is élen jár. Épp egy hete nyújtott be Pia Dijkstra parlamenti képviselő egy újabb törvényjavaslatot, amelynek értelmében a teljesen egészséges 75 éven felüli hollandok is jogot kapnának az eutanázia igénylésére, amennyiben úgy érzik, életük már kiteljesedett.