Hárman osztoznak a kémiai Nobel-díjon
A kvantumpöttyök felfedezéséért és előállításáért Moungi Bawendi, Louis Brus és Alekszej Jekimov kapta az idei kémiai Nobel-díjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia szerdai stockholmi bejelentése szerint.

Moungi Bawendi - Alekszej Jekimov - Louis Brus
Fotó:
Wikipédia/ma7
Az akadémia közleménye szerint a díjazottak - akik mindhárman az Egyesült Államokban dolgoznak - a nanotechnológia egy fontos magját vetették el. A kvantumpöttyök (vagy kvantumpontok) ma már megtalálhatók tévékészülékekben és LED-lámpákban, de segítik a sebészek munkáját is.
Nem új találmány a kvantumpötty (QD), mert már az 1980-as években tudtak a 10 nanométernél kisebb (10-50 atomnyi) nano méretű félvezető kristályokról és azok tulajdonságairól. Az QD-ket többek között használták a napfény spektrumának nagyobb részét hasznosító többrétegű napelem cellákban és fénykibocsátó diódákban (QLED-ekben) is, amikből az OLED-hez hasonló képernyőt igyekeznek előállítani. Néhány éve el is készült már az első 10 centis színes kvantumpötty display.
A LED-ek kék fényével gerjesztett QD-k saját fényt bocsátanak ki, melyek hullámhossza a kristályok méretétől függ. A cél éppen az, hogy a kék fényt tiszta és intenzív elsődleges vörös és zöld színekké konvertálják, márpedig a QD-k pont ezt teszik.
Címkék