Haiti elhagyására szólította fel az amerikai kormány az ottani nagykövetségen dolgozókat és lakosokat
Az amerikai kormány a nélkülözhetetlen munkatársak kivételével minden kormányzati alkalmazottját és családtagjaikat kivonja Haitiről az elharapózott az erőszak és a romló biztonsági helyzet miatt - közölte pénteken az amerikai külügyminisztérium.
A külföldi utazásokra vonatkozó felhívásában a tárca azt kérte az amerikai állampolgároktól, hogy "az emberrablások, a bűnözés, a zavargások és a rossz egészségügyi infrastruktúra miatt" ne utazzanak Haitire. A jelenleg Haitin tartózkodó amerikaiakat pedig felszólította, hogy a lehető leghamarabb hagyják el az országot.
Hozzátették: az amerikai kormány "rendkívül korlátozottan képes sürgősségi szolgáltatásokat nyújtani" az amerikai állampolgároknak Haitin, ahol már csak a helyi hatóságok tudnak segítséget nyújtani.
A kontinens legszegényebb, a közép-amerikai Hispaniola szigetén elterülő országban a gyakori természeti katasztrófák mellett súlyos problémát jelent a bandaháborúk következtében elharapódzó erőszak.
A bűnbandák a korábbi elnök, Jovenel Moise 2021-es meggyilkolása óta fokozatosan terjesztették ki hatalmukat a karibi szigetországban, és számos térség kikerült a központi kormány ellenőrzése alól.
Haiti gazdasága és közbiztonsága gyakorlatilag összeomlott, a főváros Port-au-Prince területének nagyjából kétharmadát bűnbandák ellenőrzik, a bandák és a rendőrség közötti összecsapások pedig mindennapossá váltak országszerte.
Az ENSZ júniusi jelentése szerint Haitin a 11 milliós lakosság csaknem fele éhezik, és példátlanul sok, mintegy hárommillió gyerek szorul humanitárius segítségre az erőszak, valamint a súlyos alultápláltság miatt.