2023. december 24., 14:55

Ha Ukrajna kérni fogja, Észtország kiadja a hadköteles ukránokat

Észtország hajlandó kiadni azokat a területén tartózkodó hadköteles ukránokat, akiket érint a mozgósítás, amennyiben a kijevi vezetés ezt kérni fogja – számolt be többhírforrás, köztük az ERR hírcsatorna és az Ukrajinszka Pravda is, Lauri Läänemets észt belügyminiszter ezzel kapcsolatos kijelentésére hivatkozva.

 

Ukrajna
Fotó: TASR/AP

Az észt belügyminiszter erről azzal kapcsolatban beszélt, hogy a minap Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter a német Bild-nek adott interjújában azt mondta, hogy szeretné mozgósítani az Ukrajnából elmenekült hadköteles állampolgárokat is. Szerinte minden külföldön élő 25 és 60 év közötti ukrán férfit be kellene hívni, hogy jelenjen meg egy sorozási központban.

Bár ezt a kijelentést később Hilarion Pavljuk, a védelmi minisztérium egyik képviselője úgy pontosította, hogy állítólag csak arról van szó, hogy „közvetíteni kell” a külföldön élő ukránok irányába, hogy fontos lenne, hogy belépjenek a hadseregbe. Kijev hivatalos ezzel kapcsolatos álláspontja így nem egyértelmű, de azt viszont tudni lehet, hogy az ukrán parlament egy olyan javaslatot készít elő, amely a külföldön élő ukrán állampolgárokat is a mozgósítás folyamatának részeseivé tenné. Bár egyelőre kérdéses, hogy egy ilyen jogszabályt hogyan lehetne betartatni Ukrajna területén kívül, több ország – köztük Magyarország és Németország - is jelezte, hogy nem adná ki a területén tartózkodó ukrán állampolgárokat Ukrajnának.

Ezzel az állásponttal most úgy tűnik szembe megy Észtország, amelynek belügyminisztere „segítséget” ígért az ügyben Kijevnek, amennyiben ilyen megkeresést kapnak Ukrajnától. Az Ukrajinszkaja Pravda cikke szerint Lauri Läänemets azt mondta: a nemzetközi jog értelmében jelenleg Ukrajna nem hívhat be katonai szolgálatra Észtországban élő ukránokat, mivel erre egy államközi megállapodásra lenne szükség. Hozzátette: Észtország hajlandó lenne egy ilyen megállapodást megkötni.

Aktuális adatok szerint Észtországban jelenleg mintegy hét és fél ezer – kora alapján - sorkatonai szolgálatra behívható ukrán állampolgár él. Ez a szám csak egy töredéke annak, amennyi – vélhetően hadköteles - ukrán állampolgár az EU más tagországaiban például Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában él.

Ukrajnában 2022 februárja, az orosz-ukrán konfliktus kitörése óta van hadiállapot és a később bevezetett mozgósítás értelmében – bizonyos kivételektől eltekintve – a 18 és 60 év közötti férfiaknak tilos elhagyniuk az országot. Ennek ellenére becslések szerint is milliós nagyságrendben hagyták el az országot a már eddig – nem hivatalos adatok szerint - többszázezer ukrajnai katona életét követelő konfliktus és az erőszakos besorozás elől menekülve. Egyébként a vonatkozó ukrán szabályozás szerint az egyedülálló szülőkre, a legalább három gyermeket nevelő szülőkre, illetve a fogyatékos gyereket nevelő szülőkre nem vonatkoztatható a hadkötelesség.

Az, hogy az ukrán hadsereg egyre égetőbb emberhiányban szenved, mostanra már nem csak a katonai elemzők számára egyértelmű, az viszont kérdéses, hogy Volodimir Zelenszkij, eddig bármiféle tűzszüneti tárgyalástól elzárkózó rezsimje meddig hajlandó még elmenni, hány százezer életet hajlandó még bedobni a kelet-ukrajnai húsdarálóba. E tekintetben támpontot nyújthat a komikusból elnökké tett Zelenszkij egyik legutóbbi kijelentése, amelyben a mozgósítás következő hullámában 450-500 ezer ember behívását javasolta.

Ezekkel a szomorú kilátásokkal kapcsolatban már csak Karel Kryl egyik legendás dala: „Az őfelsége a hóhér” jut az ember eszébe.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.