Gál Kinga: a Patrióták vezetik a harcot egy versenyképesebb Európáért
A pontosan egy éve alakult Patrióták Európáért uniós parlamenti képviselőcsoport vezeti a harcot egy versenyképesebb Európáért, ami magában foglalja az illegális migráció és a zöld megállapodás elleni erőfeszítéseket is - jelentette ki Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti delegációjának elnöke, a Patrióták Európáért-frakció első alelnöke Strasbourgban kedden.

Gál Kinga, aki Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés és a Patrióták Európáért európai parlamenti frakció elnökével tartott sajtótájékoztatót, kijelentette, hogy a frakció megalakulása világos választói üzenet volt a tavalyi uniós parlamenti választásokon: az európai polgárok többsége változást akar, és elutasítja az előző bizottsági ciklus "katasztrofális politikáit", köztük a zöld megállapodás káros elemeit. Hozzátette: a Patrióták elkötelezettek a gazdák, vállalkozások és a polgárok érdekeinek védelme mellett, és elutasítják azokat a döntéseket, amelyek ezzel szembemennek.
A képviselő kiemelte, hogy a Patrióták Európáért frakció az uniós intézmények átláthatóságáért és elszámoltathatóságáért is határozottan fellép: rövid idő alatt összegyűjtötték a szükséges aláírásokat egy parlamenti vizsgálóbizottság elindításához, és közreműködtek egy új ellenőrző munkacsoport létrehozásában is, amely az NGO-k uniós finanszírozását vizsgálja. Gál Kinga szerint adatigényléseikkel sikerült feltérképezni azokat a civil szervezeti hálózatokat, amelyek az Európai Bizottság támogatása mellett a gazdák, vállalkozók és polgárok érdekeivel ellentétes tevékenységet végeznek.
- mondta, hozzátéve: szerinte a brüsszeli elit figyelmen kívül hagyja a választói akaratot, és kizárólag saját hatalmának megőrzésére koncentrál.
Kifogásolta továbbá, hogy az Európai Bizottság elnökének Pfizer-ügye kapcsán már négyszer kezdeményeztek plenáris vitát, de ezt az Európai Néppárt közreműködésével rendre elutasították. Bejelentette: új weboldalt indítottak az Európai Bizottság és civil szervezetek közötti szerződések átláthatóságának növelésére. Az NGOtransparency.eu címen elérhető felületen kereshető formában tekinthetők meg a 2019 és 2023 között kötött, összesen 37 ezer szerződés részletei, amelyek összértéke elérte a 17 milliárd eurót.
Mint mondta, a közzétett adatok hivatalos adatigényléseken alapulnak, és a lista több olyan NGO-t is tartalmaz, amely valójában politikai tevékenységet végez, miközben uniós forrásból, gyakran átláthatatlan módon működik. Ezek a szervezetek - véleménye szerint - nem ritkán aláássák az állami határvédelmet, támadják a demokratikusan megválasztott kormányokat, és ideológiai célokat képviselnek az Európai Bizottság nevében. Az MTI-nek adott nyilatkozatában a képviselő kudarcok sorozataként jellemezte az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság öt évének munkáját.
- hangsúlyozta. Hozzátette: a "méregzöld megállapodás" politikája szintén változatlan, miközben súlyosan károsítja Európa versenyképességét és a mezőgazdaságot.
- fogalmazott Gál. Felhívta a figyelmet, hogy az EU nem békét hozott az ukrán kérdés kezelésével, hanem újabb súlyos problémákat idézett elő, amelyekre képtelen választ adni.
- hangsúlyozta. Gál szerint a bizottság mindezek ellenére mégis erőlteti Ukrajna uniós integrációját. Azt is hangsúlyozta, hogy a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja megszavazza az Ursula von der Leyen bizottsági elnök elleni bizalmatlansági indítványt. Bár a képviselő szerint a kezdeményezés "kapkodva és gyengén megalapozva" indult, a nyár folyamán egy újabb, részletesen megalapozott bizalmatlansági indítvány is megfogalmazódhat.
A képviselő úgy fogalmazott: hamarosan napvilágot látnak az Európai Bizottság új javaslatai a többéves pénzügyi keret (MFF) és a Mercosur-egyezmény kapcsán, amelyek szerinte elfogadhatatlanok az európai gazdák számára. Megerősítette, hogy a Patrióták a gazdák pártján állnak és ezek az új tervek csak tovább erősítik a bizalmatlanság okait, amelyek között már most is szerepel a átláthatóság hiánya, az NGO-k háttérfinanszírozása, a Pfizer-ügy és a bizottság saját érdekű lobbitevékenysége.
Jordan Bardella, a Patrióták Európáért frakció elnöke a plenáris ülésen megerősítette: támogatják az Ursula von der Leyen elleni bizalmatlansági indítványt. Indoklása szerint a bizottság hónapok óta egyre inkább bürokratikus és antidemokratikus irányba tolódik.
Kiemelte a Pfizer-ügyet, amely szerinte jól mutatja a testület átláthatatlanságát, különösen a járványkezelés idején. Bardella szerint a bizalmatlansági indítvány támogatásának másik fő oka a "Greengate", vagyis az a botrány, hogy az Európai Bizottság - Frans Timmermans uniós biztos irányítása alatt - baloldali kötődésű zöldszervezeteket támogatott, amelyek nyíltan népszerűsítették a zöld megállapodást. A Patrióták szerint ez a megállapodás súlyos gazdasági terheket ró az uniós iparra, és folyamatosan szigorodó szabályozásokat hoz - mondta.