2025. augusztus 21., 14:56

Franciaország a tavalyi visszaesés után idén a bortermelés fellendülésére számít

Franciaország bortermelése idén várhatóan fellendül, és legalább 10%-kal nő, bár az összetermelés továbbra is az ötéves átlag alatt marad. Az optimista előrejelzést a kedvező időjárás támasztja alá, amely jelentősen jobb, mint tavaly. Erről a TASR számolt be a Reuters jelentése alapján, amely a francia mezőgazdasági minisztérium előzetes becsléseire hivatkozik.

Francia bor
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Franciaország, amely Olaszországgal és Spanyolországgal együtt a világ három legnagyobb bortermelője közé tartozik, idén 40 és 42,5 millió hektoliter közötti bortermelésre számít. Ez 2024-hez képest, amikor az kedvezőtlen időjárás miatt a bortermelés közel 70 év legalacsonyabb szintjére zuhant, körülbelül 10-17%-os növekedést jelent.

Az idei becsült bortermelés azonban továbbra is kissé elmarad az ötéves, 42,9 millió hektoliteres átlagtól. Egy hektoliter körülbelül 133 szabványos borosüvegnek felel meg.

„Az idei időjárás sokkal kedvezőbb, mint tavaly. A nyár eleji forró és száraz napok segítettek csökkenteni a betegségek nyomását” – közölte a minisztérium, hozzátéve, hogy a szőlőszüret sok régióban valószínűleg korábban kezdődik, mint általában. Tavaly az alacsony terméshozamokat és a csökkent bortermelést heves esőzések, jégesők és az extrém időjárással összefüggő kártevők okozták.

Idén jelentős termésnövekedés várható olyan régiókban, mint Burgundia, Champagne, Charentes és a Loire-völgy. Azonban a déli területeken, például Bordeaux-ban és Languedoc-Roussillonban a bortermelést befolyásolja néhány szőlőültetvény kivágása. 2024 eleje óta Franciaország délnyugati részén több mint 20 000 hektár szőlőt számoltak fel.

A mezőgazdasági minisztérium az idei becsléseit az augusztus 1-jéig gyűjtött adatok alapján készítette. Az adatok frissítése szeptember elején várható.

Megosztás
Címkék