Fordulat a zöld politikában? Macron és Merz egy uniós zöld irányelv megszűntetéséről beszél
Az Európai Unió alapvető fordulat előtt állhat zöld politikájában. Az elmúlt napokban Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár a vállalati fenntarthatósági átvilágítási irányelv (CSDDD) hatályon kívül helyezése mellett foglalt állást.

Ez előírja a vállalatok számára, hogy globális ellátási láncaikat szorosan ellenőrizzék az emberi jogok megsértése és a környezeti károk tekintetében.
- mondta Macron hétfőn Versailles-ban tartott beszédében a jelenlévő üzleti közösség tapsa közepette.
Hasonlóan nyilatkozott Merz kancellár is, aki egy nemrégiben tett brüsszeli látogatása során azt mondta, hogy az irányelvet „teljesen el kell törölni”.
- mondta Macron a Politico szerint.
A környezetvédelmi intézkedésekkel szembeni ellenállás az Európai Parlamentben is növekszik. Az Európai Néppárt (EPP), az EP legnagyobb frakciója nemrégiben megvétózta a „Green Deal” kifejezés használatát egy vízgazdálkodásról szóló jelentésben. Tagjai között van Merz és az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is, aki azonban eddig keményen szorgalmazta a zöld ideológiát a jogalkotásban.
Egyes elemzők szerint az irányelv hatályon kívül helyezésének szélesebb körű nemzetközi hatása lehet - konkrétan a Washingtonnal való kapcsolatok javítása. Donald Trump amerikai elnök kormánya ugyanis a hasonló környezetvédelmi előírásokat a kereskedelem nem vámjellegű akadályainak tekinti, amelyek hozzájárulnak az USA EU-val szembeni kereskedelmi deficitjéhez.
Az európaiak így az irányelv hatályon kívül helyezését az USA felé tett baráti gesztusként tálalhatnák, miközben megszabadulnának egy olyan törvénytől, amelyet Brüsszelben amúgy is egyre inkább tehernek tekintenek - írja a Politico.
Macronnak és Merznek most a többi tagállamot kell meggyőznie, amelyek jelenleg az EU Tanácsának az Európai Bizottság javaslataival kapcsolatos álláspontjáról tárgyalnak.
Az Európai Parlamentben azonban az irányelv teljes hatályon kívül helyezése nem valószínű, hogy többségi támogatásra találna - különösen a centrista frakciók, köztük az Európai Néppárt, a szocialisták és a liberálisok körében.
Ha az Európai Néppárt mégis az irányelv hatályon kívül helyezése mellett döntene, akkor a nemzeti és konzervatív jobboldal támogatását kellene kérnie, és ezzel megszegné az úgynevezett cordon sanitaire-t, azt az íratlan szabályt, hogy az Európa-párti pártok nem léphetnek kapcsolatba a fősodor által szélsőségesnek minősített politikai csoportosulásokkal.