2025. június 15., 16:03

Felzúdulás Németországban: A kormányzó SPD több tucat prominens tagja követeli az Oroszországhoz való közeledést

Közvetlen tárgyalásokat Moszkvával az ukrajnai háború befejezéséről és a feszültségek diplomáciai megoldással történő enyhítéséről. Ezt követeli a Németországban kormányzó Szociáldemokrata Párt (SPD) mintegy 150 tagja, élükön Ralf Stegner külpolitikai szakértővel, egy kiáltványban, amely heves vitákat váltott ki Németországban.

Közvetlen tárgyalásokat szeretne
Ralf Stegner
Fotó: Wikipédia

Stegner azzal védi a dokumentumot, hogy a nem-populista pártoknak is beszélniük kell a békéről, különösen az SPD-nek, amely szerinte a „béke pártja”. Boris Pistorius szociáldemokrata védelmi miniszter elutasítja a felhívásokat.

A kiáltvány hat oldalból áll, amely nemcsak Németország-szerte, hanem az SPD-n belül is vitát vált ki. „A béke biztosítása Európában a védelmi képességek, a fegyverzetellenőrzés és a megértés révén” című dokumentumban több prominens szociáldemokrata az Oroszországhoz való közeledésre szólít fel. Azzal érvelnek, hogy Európa biztonsági képességeinek megerősítése szükséges, de azt a de-eszkaláció és a fokozatos bizalomépítés stratégiájába kell ágyazni.

A dokumentumot a kormányzó SPD mintegy 150 politikusa írta alá, köztük Rolf Mützenich, az SPD Bundestag-frakciójának korábbi elnöke, Ralf Stegner külügyi szóvivő, Hans Eichel volt pénzügyminiszter és Norbert Walter-Borjans, az SPD korábbi elnöke, valamint a Bundestag és az egyes tartományi közgyűlések több más tagja.

Stegner a ZDF-nek adott interjúban megvédte a kiáltványt, mondván, hogy diplomáciai szinten kell elkezdeni a munkát, nem pedig válogatás nélkül fegyverkezni. A kiáltvány szerinte legitim hozzájárulás a vitához.

A politikusok egyebek mellett közvetlen tárgyalásokat követelnek Moszkvával a több mint három éve tartó háború befejezése érdekében. Szerintük Németországban és Európában olyan erők érvényesültek, amelyek a jövőt „mindenekelőtt a katonai konfrontációs stratégiában és a több százmilliárd eurós fegyverkezésben látják”.

A szociáldemokraták szerint Németország számára elengedhetetlen, hogy fokozatosan csökkentse a feszültséget az Oroszországgal való kapcsolataiban, és újra elkezdjen együttműködni vele. A dokumentumban az SPD prominens képviselői tiltakoznak az amerikai közepes hatótávolságú rakéták esetleges németországi telepítése ellen is.

Stegner szerint a szövetség vezetője, Mark Rutte által a hágai NATO-csúcs előtt javasolt, a GDP öt százalékát a védelemre fordítandó, bejelentett összeg a populisták számára istenáldása, mivel ez azt jelenti, hogy „őrült összegeket” fognak elkölteni.

Ezt a kérdést nem szabad a populistákra hagyni, a demokratikus pártoknak kell foglalkozniuk vele. Különösen az SPD-nek mint békepártnak. A vitát azért is meg kell tartani, mert a populisták és a jobboldali radikálisok voltak azok, akik a legutóbbi szövetségi választásokon a béke kérdésében megerősödtek"

- mondta Stegner, aki a többi aláíróval együtt - akik között mindössze öt jelenlegi Bundestag-képviselő van - kemény kritikákkal és azzal a váddal szembesült, hogy Putyin barátja meg ”orosz ötödik hadoszlop". Stegner visszautasítja ezeket a vádakat.

Boris Pistorius német védelmi miniszter, aki az SPD tagja, elutasította párttársai felhívását.

Ez a dokumentum csupán a valóság meglátásának elutasítása”

- mondta.

Visszaél hazánk népének azon kívánságával, hogy véget vessen a szörnyű ukrajnai háborúnak, a béke kívánságával”

- tette hozzá.

Azt mondta, Vlagyimir Putyin orosz elnök elutasít minden javaslatot a feltétel nélküli tűzszünetre.

Megszakítja a tárgyalásokat. És ha már vezeti őket, akkor egyidejűleg még nagyobb erővel és brutalitással bombázza az ukrán városokat"

- mondta a miniszter. Egyúttal óva intett egy olyan békétől, amely Ukrajna virtuális megadásával járna.

Egy ilyen béke kiszolgáltatná Ukrajnát az orosz önkénynek”

- mondta Pistorius.

Májusban a német média arról számolt be, hogy a felhívás kezdeményezője, Stegner és több más befolyásos német politikus áprilisban Azerbajdzsánban titokban találkozott orosz képviselőkkel, köztük Viktor Zubkov volt orosz miniszterelnökkel. Emiatt komoly bírálatokat érték Stegnert.

Azzal védekezett, hogy még nehéz időkben is fenn kell tartani a kommunikációs csatornákat Oroszországgal. A találkozón Stegner mellett részt vett Matthias Platzeck volt brandenburgi SPD-s miniszterelnök és Ronald Pofalla, Angela Merkel volt kancellár kormányhivatalának vezetője is. A Süddeutsche Zeitung szerint a találkozóról tudott Olaf Scholz akkori szociáldemokrata kancellár is.

Megosztás
Címkék