Felrobbantották a Dnyeper gátját Ukrajnában: katasztrofálisak a következmények - HÍRFOLYAM
Kedd hajnalban felrobbantották a dél-ukrajnai Noha Kahovkában található gátat. Az oroszok és az ukránok egymást vádolják. A robbantás következtében több tucat települést önthet el az árvíz néhány órán belül.
Előzetes információk szerint az orosz fegyveres erők 205. gépesített lövészdárja robbantotta fel a kahovkai vízerőművet - jelentette ki Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója kedden egy tévéműsorban.
- mondta a tisztségviselő. Podoljak emlékeztetett arra, hogy a genfi egyezmények szerint egy vízerőmű "felrobbantása kétségtelenül tömegpusztító fegyverek válogatás nélküli használatának" minősül.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál megjegyezte, hogy az orosz erők 205. gépesítette lövészdandárjának katonát hosszú ideig tartózkodtak a kahovkai vízerőmű területén. A dandár az első csecsenföldi háborúban való részvételéről ismert, és mottója: "205 brigád, még a pokolból is visszatérünk." Most többnyire mozgósított emberek harcolnak az alakulatban Oroszország különböző részeiből. A dandár parancsnoka a 40 éves Eduard Sandura alezredes - tette hozzá az ukrán hírportál.
Hozzátette: szervezik az elöntött települések lakóinak buszokkal történő evakuálását Herszon városába, illetve a szomszédos Mikolajiv megye központjába, onnan pedig a nyugat-ukrajnai Hmelnickijbe, Odesszába, az ország középső részében, Kirovohrad megyében lévő Kropivnickijbe, továbbá Kijevbe és Ukrajna más városaiba. (MTI)
Zuzana Čaputová államfő Twitter-bejegyzésben ítélte el és az orosz agresszió brutalitása újabb példájának nevezte az ukrajnai Nova Kahovka vízerőmű elleni támadást – tájékoztatott a TASR hírügynökség.
– írta Čaputová. (TASR)
A RIA Novosztyi egy cikkében azt írta, hogy az ukránok egy Vilha–M típusú rakéta-sorozatvető segítségével hajthatták végre tüzérségi támadást a gát ellen. Ez egy ukrán fejlesztésű eszköz, amely – a nagy robbanófeje által – masszív célpontok megsemmisítésére is alkalmas lehet. (Index)
A Nova Kahovka-i vízerőmű gátjának megsemmisítése borzalmas tett, és Oroszország brutalitását mutatja az Ukrajna elleni háborújában – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a Bukaresti kilencek (B9) csúcstalálkozóján a pozsonyi várban.
Hangsúlyozta, hogy a gát megsemmisítése ezrek életét fenyegeti, és óriási környezeti károkat okoz.
Stoltenberg leszögezte, a minden ok nélkül megindított orosz háború Ukrajna ellen hosszú távon is megváltoztatta a biztonsági helyzetet egész Európában. „Oroszország szétverte az európai békét” – tette hozzá.
Elérte az ár Nova Kahovka települést, miután "az ukrán hadsereg csapásai lerombolták a kahovkai vízi erőművet" - jelentette ki Vlagyimir Leontyjev, a város orosz hatóságok által kinevezett polgármestere kedden a Rosszija 1 tévécsatornának.
A polgármester fő feladatként a lakosság elszállítását és az áramütés lehetőségének kizárását nevezte meg. Mint mondta, ennek érdekében lekapcsolták a folyam alsóbb szakaszán fekvő települések áramellátását. Úgy vélekedett, hogy az erőművet helyreállítani már nem lehet, csak teljes újjáépítéséről lehet szó.
A rendkívüli helyzetek orosz minisztériuma arra figyelmeztette Herszon megye part menti területeinek lakóit, hogy a vízszint hirtelen megemelkedhet a gátrendszer egy részének megsemmisítése miatt. A tárca szerint katasztrofális áradás léphet fel Nova Kahovka, Hola Prisztany és Aleski város körzetében.
A lakosokat felszólították a legszükségesebb személyes tárgyak, iratok, valamint három napra elegendő élelmiszer és ivóvíz összekészítésére, valamint a gáz és a víz elzárására. Nova Kahovkában tíz méterig, Dnyiprjanyban nyolc méterig, Korsunkában pedig 5,3 méterig emelkedett a vízszint, és ez az állapot szakemberek szerint körülbelül 72 órán át tarthat.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy Ukrajna "szándékos diverziót" hajtott végre az erőmű ellen, ami potenciálisan több tízezer ember számára járhat nagyon súlyos következményekkel. Hangsúlyozta, hogy Moszkva határozottan visszautasítja az ukrán vezetés vádját, miszerint köze lenne a létesítmény elleni rakétacsapáshoz, és hangsúlyozta, hogy a felelősség a történtekért a "kijevi rezsimet" terheli. Közölte, hogy Vlagyimir Putyin elnök folyamatos tájékoztatást kap a helyzetről.
Vlagyimir Szaldo, Herszon megye Moszkva által kinevezett ügyvezető kormányzója a Telegram-csatornáján azzal vádolta meg Kijevet, hogy a vízi erőmű lövetésével a régió élelmiszerbiztonságát akarja aláásni, és igyekszik elterelni a fegyelmet az ukrán ellentámadás "kudarcáról". Úgy vélekedett, hogy a bal parton nem lesz szükség evakuálásra, noha a helyi hatóságok felkészültek erre, és kifejezte meggyőződését, hogy az orosz hadsereg a történtek dacára képes lesz megvédeni állásait.
Szergej Akszjonov, a 2014-ben elcsatolt Krím vezetője a Telegram-csatornáján azt írta, hogy a kahovkai vízerőmű tönkretétele miatt nem fenyeget árvíz a félszigeten, de fennáll a veszélye annak, hogy az Észak-krími Csatorna vízmennyisége megcsappan. Hangsúlyozta, hogy az ivóvízkészletek több mint elegendőek, a hatóságok azon dolgoznak, hogy minimalizálják a csatorna vízveszteségét.
A zaporizzsjai atomerőmű részéről kiadott tájékoztatás szerint a vízszint csökkenése nem jelent veszélyt a nukleáris biztonságra, a létesítmény ugyanis más forrásból biztosítja vízszükségleteit. A biztonsági szolgálatokra hivatkozva orosz hírügynökségek éjszaka jelentették, hogy az ukrán tüzérség hétfő este lerombolta a kahovkai vízierőmű felső részét. A beszámolók szerint a csapást feltehetően az Vilha típusú, ukrán gyártmányú sorozatvetőkkel hajtották végre. A gáton lévő zsilipek egy része megsemmisült, aminek következtében "szabályozatlan vízleeresztés kezdődött", de maga a gát nem sérült meg.
A RIA Novosztyi hírügynökség emlékeztetett rá, hogy az orosz küldöttség az ENSZ Biztonsági Tanácsában októberben köröztetett állásfoglalásában sürgette, hogy a világszervezet politikai döntéshozó testülete akadályozza meg az ukrán hadsereg által célzottan támadott gát és az erőmű lerombolását. Az RBK orosz gazdasági lap felidézte, hogy az erőműnél május 7-én ellenőrzött vízleeresztésbe kezdtek, hogy elkerüljék a gátszakadást.
A víztározó Herszon és Zaporizzsja megye orosz megszállás alá került részén, valamint az ukrán ellenőrzés alatt maradt Dnyipropetrovszk megye területén található.
Ukrajna terroristaállamnak nevezte Oroszországot az ENSZ hágai székhelyű Nemzetközi Bírósága (ICJ) meghallgatásán a Nova Kahovka-i víztározó gátja elleni robbantásos támadás miatt - tájékoztatott a L'essentiel című francia nyelvű luxembourgi hírportál.
A Nemzetközi Bíróság négynapos meghallgatást kezdett kedden azon ukrán-orosz ügyben, amelyet Kijev a kelet-ukrajnai szakadárok orosz támogatása és a megszállt Krím ukrán lakóival való rossz bánásmód miatt indított.
A beszámoló szerint a meghallgatás nyitóbeszédében Anton Korinevics, az ukrán külügyminisztérium nemzetközi jogi osztályának igazgatója, az ukrán fegyveres erők jelentésére hivatkozva emlékeztetett: az orosz erők kedd hajnalban felrobbantották a dél-ukrajnai Herszon megyében lévő, jelenleg orosz ellenőrzés alatt álló Nova Kahovka víztározójának gátját a Dnyeper folyón.
A kahovkai vízerőmű elleni támadás miatt civileket kell evakuálni a térségből, és súlyos ökológiai kár fenyeget - hívta fel a figyelmet.
- fogalmazott a diplomata, majd hozzátette: Oroszország nem tudja legyőzni Ukrajnát a csatatéren, ezért a polgári infrastruktúrát veszi célba, hogy megpróbálja behódoltani az országot.
Korinevics továbbá arra hívta fel a figyelmet, hogy a gátrobbantás veszélyezteti a zaporizzsjai atomerőmű biztonságát is.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Twitter-üzenetében „felháborító tettnek” nevezte az civilek ezreinek életét veszélyeztető gátrobbantást, ami - mint írta - ismét megmutatta Oroszország háborújának brutalitását.
Charles Michelt, az Európai Tanács elnöke Twitter-oldalán arról írt, az oroszokat bíróság elé kell állítani tettükért. "Megdöbbentett a Kahovka gátnál történt példátlan robbantás. A polgári infrastruktúra lerombolása egyértelműen háborús bűncselekménynek minősül, ezért bíróság elé állítjuk Oroszországot" – közölte.
Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Geopolitikai Műhelyének vezetője azt írta,
a gátat vélhetően az oroszok robbanthatták fel, mivel az ukrán műveleteket ezzel több hétig megakadályozhatják a gáttól északra és délre is.
Mint írta, a gáttól délre az áradás, északra pedig az apadás akadályozhatja ezt, ugyanis a sáros tómedren nehezebb lesz átkelni, mint ahogy eddig motorcsónakokkal tették az ukránok. Sok gát van még észak felé, egy tabu most megdőlt. Ha az oroszok leromboljak a Dnyeper gátakat, a keleti ukrán hadsereg utánpótlása jelentősen megnehezül, a gátperemek általában utak/vasutak is – tette hozzá.
A gátat felügyelő ukrán vállalat, az Ukrhydroenergo kiadott egy tájékoztatást a történtekről, amelyben azt írták: úgy tudják, hogy a gát generátorszobájában történt a robbanás, a detonáció következtében helyrehozhatatlan károk keletkeztek az épületben. Állításuk szerint 4 napba telhet bele, míg a tározó vize leereszkedik, és az áradás azt is veszélyeztetheti, hogy el tudják-e látni elegendő hűtővízzel a zaporizzsjai atomerőművet (mivel ezt is víztározóból biztosították). (Index)
A Nova Kahovka-i vízerőművet ellátó víztározó gátja sértetlen, nem történt katasztrófa, magának az erőműnek egy része azonban megsemmisült ukrán találatok következtében - jelentette ki Vlagyimir Leontyjev, Nova Kahovka városnak az orosz hatóságok által kinevezett polgármestere kedden a Szolovjov Live médiacsatornán. Leontyjev elmondta, hogy a vízerőmű felső része belövések következtében megsemmisült. A polgármester úgy ítélte meg, hogy a városban nincs szükség evakuálásra. "Hajnali kettőkor több találat érte a vízerőmű felső részét, ahol a zsilipek vannak, ahol közvetlenül a kapucsapok vannak, az a rész megsemmisült" - mondta Leonytjev a RIA Novosztyi hírügynökségnek. (MTI)
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) arról tájékoztatott, megfigyelés alatt tartják a helyzetet, és a robbantás nem jelent közvetlen veszélyt a zaporizzsjai atomerőműre. Ezzel szemben az ukránok az AFP hírügynökség gyors beszámolója szerint azt emelték ki, jelentősen megnőtt egy nukleáris katasztrófa veszélye – bár az atomerőművet fenntartó ukrán atomenergiai ügynökség azt írta, hogy egyelőre irányításuk alatt tartják a helyzetet. (Index)
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Twitter-oldalán reagált a támadásra, amelyben az oroszokat terroristáknak nevezte. Zelenszkij hozzátette, „a terroristák nem fogják tudni megállítani Ukrajnát vízzel, rakétákkal vagy bármi mással”. A bejegyzésben az ukrán elnök megerősítette, hogy összehívta a Nemzetbiztonsági és Honvédelmi Tanácsot.
A Dnyeper folyón, Herszon közelében, orosz megszállás alatt álló területen lévő gát felrobbantásáról kedd reggel jelentek meg az első hírek.
A 30 méter magas, több mint 3 kilométer hosszú gát még 1956-ban épült, a kahovkai vízerőmű részeként.
Az ukrán és a megszálló orosz hatóságok is evakuációra szólítottak fel az érintett területeken. A TASZSZ orosz állami hírügynökség katasztrófavédelmi források alapján azt írta, mintegy 80 települést önthet el a víz.
A közösségi médiában videók is megjelentek a helyszínről.