2025. január 16., 11:20

Felbocsátották Jeff Bezos Blue Origin űrvállalatának új űrrakétáját

Többszöri halasztás után elindult csütörtökön első tesztútjára Jeff Bezos amerikai üzletember Blue Origin űrvállalatának New Glenn nevű kétfokozatú űrrakétája a floridai Cape Canaveralból.

Hogyan tovább?
Jeff Bezos és a New Glenn
Fotó: TASR/ma7

A Földet először megkerülő amerikai űrhajósról, John Glennről elnevezett, 98 méter magas űrrakéta második fokozata a Földtől több ezer kilométerre orbitális pályára juttatta egy prototípusát a Blue Ring űrjárműnek, amelyet később műholdak világűrbe szállítására akarnak felhasználni. A tesztrepülés mintegy hat órán át tart.

A SpaceX űrvállalat alapítója, Elon Musk az X üzenetküldő platformon gratulált riválisának, Jeff Bezosnak a sikeres tesztért.

Gratuláció az első kísérletre sikerült pályára álláshoz!"

- írta Musk csütörtökön.

A tesztrepülés másik célja az lett volna, hogy a hordozórakéta első fokozata a felszállás után percekkel leválva egy Atlanti-óceánon lévő platformon landoljon, hogy újra fel lehessen használni, de ez nem valósult meg, az első fokozat elveszett.

"A legfőbb cél ma a biztonságos orbitális pályára állás" - írta a Blue Origin az X-en a New Glenn indulása előtt. "Ezen felül minden csak hab a tortán. Tudjuk, hogy ambiciózus az első fokozat landolása elsőre az Atlanti-óceánon - de megpróbáljuk. Nem számít, mi történik, tanulunk majd belőle, finomítjuk, és a megszerzett tudást felhasználjuk a következő indításunknál" - fűzte hozzá az űrvállalat.

A New Glenn indulását eredetileg hétfőn hajnalra tűzték ki, de a rakéta vízvezetékeiben keletkezett jegesedés miatt a startot el kellett halasztani. A Blue Origin hordozórakétáját arra tervezték, hogy űrhajókat és űrhajósokat szállítson Föld körüli pályára, és később a Holdra.

Jeff Bezos, aki jelenleg a világ második leggazdagabb embere, 25 évvel ezelőtt alapította meg űrvállalatát, amely 2021 óta visz fel fizető utasokat az űr széléig. A rövid utazások Texasból indulnak, az Alan Shepard amerikai űrhajósról elnevezett New Shepard nevű kisebb rakétákkal, amelyeknek mérete a New Glenn ötöde.

A Blue Origin több mint egymilliárd dollárt költött a New Glenn kilövőállásának megépítésére azon a történelmi helyszínen, ahonnan annak idején Glenn is elindult az űrbe. Az űrvállalat tervei szerint a New Glenn idén 6-8 tesztrepülést hajt végre. Ha minden jól megy, a következőre tavasszal kerül sor.

Az elmúlt években több nagy új rakéta épült, köztük a United Launch Alliance Vulcan rakétája, az európai Ariane 6 korszerűsített rakétája és a NASA Space Launch System (SLS) rakétája, de a legnagyobb mind közül Elon Musk SpaceX űrvállalatának 123 méter magas Starship űrhajója, amelynek újabb tesztrepülését szintén csütörtökre tervezték. A NASA az Atremis-programja keretében még ebben az évtizedben szeretne űrhajósokat juttatni a Holdra a Starship segítségével. A Blue Origin Blue Moon leszállóegysége a tervek szerint az űrhajósok harmadik Hold-misszióján debütál majd.

Bill Nelson, a NASA igazgatója Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatása után, hétfőn válik meg hivatalától, helyét az űrhivatal élén Jared Isaacman veheti át, akit Trump jelölt erre a posztra, de döntését a szenátusnak még el kell fogadnia.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.