2024. július 11., 10:47

Fekete angol lordok a középkorban - a BBC történelemhamisítása

Történelemhamisítással felérő, a brit állami csatorna megfogalmazása szerint  „rasszok szempontjából színes színészi felhozatalt” ígér a BBC legújabb történelmi-dráma sorozata, amely a szigetország egyik jelentős középkori történelmi eseményét feldolgozó filmjének számos főszerepének eljátszását színesbőrű színészekre bízta – számolt be több hírforrás, köztük a Telegraph is.

 

A Morcar által vezetett fullfordi csata (1066) rajza - wikipedia
Fotó: wikipedia

Nem számít újdonságnak a tapasztalat, hogy a multinacionális filmipar az utóbbi években kiemelt célként kezeli és ugyanilyen eszközként használja a woke ideológia elfogadtatására „műveiben” az olyan látás- és láttatás módot, amely a nézőkben azt a hamis látszatot próbálja kelteni, hogy más – a kontinensen kor és jellegidegen rasszok képviselői - már évszázadokkal ezelőtt is az európai történelem és kultúra részét képezték.

Az ilyen irányú propaganda és történelem-hamisítás iránti szándék azonban láthatóan egyre erősebb, már az egykoron etalonnak számító brit közszolgálati csatornát, a BBC-t is elérte, amely legújabb sorozatának szereplői leosztásával azt a bizarr alternatív valóságot próbálja elhitetni, hogy a 11. századi Angliában fekete bőrű lordok voltak és más rasszok képviselői is az akkori társadalom részét képezték. Az egyre erősödő volumennel megjelenő szándék – az európai filmiparban is - viszonylag könnyen nyomon követhető és félreérthetetlenül az öreg kontinenst célzó, afrikai és ázsiai kiindulású célzott bevándoroltatás elfogadhatóbbá tételét célozza.

A BBC és a CBS Studios koprodukciójában készülő nyolcrészes sorozat, amelynek a Király és a hódító címet adták, az 1066-ban lejátszódott hastingsi csatát és annak körülményeit dolgozza fel. A „történelmi adaptációban” számos nem európai rasszhoz tartozó színész jelenik meg. Egyikük fekete színész, Jason Forbes, aki Than Thomas fiktív szerepét játssza, holott a „thanesok” a korabeli Anglia egyik nemesi csoportját alkották az akkor egyértelműen etnikailag homogén angolszász országban. Egy másik – történelmi szempontból valós – személy, Morcar, northumbriai lord szerepének életre keltését ugyanakkor egy trinidadi származású színészre bízták, függetlenül attól, hogy a viking és normann támadók ellen harcoló hadvezér aligha lehetett nem europid rasszhoz tartozó személy.

A szereposztást a korábban a BBC-vel együttműködő, rasszizmussal aligha vádolható történész Zareer Masani is bírálta, kijelentve: „néhányan közülünk, és más bőrszínűek is, abban a meggyőződésben nőttünk fel, hogy a színészeknek úgy kellene kinézniük, mint az általuk eljátszott karaktereknek.” Hasonló értelemben nyilatkozott a cambridge-i egyetem történelem professzora, David Abulafia, aki azt mondta: a filmnek nem sok köze lesz a történelmi tényekhez és nézőinek valószínűleg ki kell majd békülniük azzal a bizarr elképzeléssel, hogy az angolszász Angliában fekete lordok is voltak.

Ezzel szemben az egyre hírhedtebb progresszív alternatív valóságszemléletről tett tanúbizonyságot a CBS Studios ügyvezető igazgatónője, Lindsey Martin, aki azt nyilatkozta: a sorozat „merész és friss látásmódot nyújt egy csaknem ezer évig tartó történetre.”

Nos, mi többiek, akiknek még az elmúlt évek európai történései dacára is sikerült megőriznünk a józan eszünk maradékát, azt ajánlanánk a bizonyára neves oktatási intézményekben képesítést szerzett hölgynek: lépjen ki belterjes buborékából és vegyen kezébe egy általános iskolás történelemkönyvet, csak néhány percre, hátha felfedezi, hogy abban nyomát sem találja Zsákos Frodónak.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.