2024. augusztus 15., 15:12

Évek után járványügyi korlátozások nélkül emlékeztek a világháború végéről Japánban

Öt év után először rendezték meg Japánban csütörtökön a második világháború befejezése és a háborúban elhunytak előtt tisztelgő állami megemlékezést a koronavírus-járvány miatti megszorítások nélkül.

Japán 2. világháború megemlékezés
Fotó: TASR/AP

A 79. évfordulós ceremónián Naruhito császár, Maszako császáré és Kisida Fumio kormányfő mellett a háborúban elhunyt japán katonák hozzátartozói is részt vettek.

Kisida beszédében „a jogállamiságon alapuló szabad és nyitott nemzetközi rend fenntartásának” fontosságát hangsúlyozta. „Minden tőlünk telhetőt el fogunk követni a világ előtt álló kihívások megodása érdekében” - igérte posztjáról hamarosan távozó miniszterelnök.

Naruhito császár őszinte reményét fejezte ki, hogy „a háború borzalmai soha többé nem ismétlődnek meg”.

A háborús áldozatok hozzátartozói nevében felszólaló, 86 éves Anzai Micuru pedig, akinek apja Kínában halt meg a háború alatt, arról beszélt, hogy a világszerte dúló konfliktusok miatt imádkozik, „hogy a béke minél hamarabb megvalósuljon”.

Az évfordulón Kisida kabinetjének három minisztere a vitatott megítélésű tokiói Jaszukuni szentélybe látogatott el,

ahol nemcsak több mint kétmillió háborúban elesett katona, hanem japán háborús bűnösök, köztük az akkori miniszterelnök, Todzso Hideki emlékét is őrzik.

Kína és a két Korea a XX. századi japán háborús agresszió szimbólumának tartja a 2,4 millió háborúban elhunyt katona mellett 14 háborús főbűnös emlékét is őrző szentélyt.

A japán kormányfők a szomszéd országokkal való konfliktusok kerülése érdekében az utóbbi években személyes megjelenés helyett rituális ajándékokat küldtek a szentélybe, ahogy idén Kisida is.

Megosztás
Címkék