2024. szeptember 10., 20:58

EU-diplomaták bandája bukott le

Az Európai Unió csalás elleni nyomozói lelepleztek egy uniós diplomatákból álló bandát, amely egy délkelet-ázsiai irodából illegális szivar-, cigaretta- és alkoholüzletet folytatott, beleértve a csempészetet is.

Ügyeskedtek
Illusztráció
Fotó: pixabay.com

A The Telegraph honlapja szerint az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) dokumentálta, hogy meg nem nevezett követek adómentesen vásároltak árukat, majd továbbadták azokat az azonos diplomáciai kiváltságokkal rendelkező cinkosok kiterjedt hálózatának. Ők a saját országukban dobták piacra, vagy gyakrabban csempészték be más, általában szomszédos országokba.

A diplomaták adómentességet élveznek az olyan áruk, mint a whisky és a szivar, amelyek személyes használatra szolgálnak, amíg külföldön tartózkodnak. Sok nagykövetség és konzulátus rendelkezik saját vámmentes üzlettel, ahol a diplomaták a helyi adótól mentesen vásárolhatnak alkoholt, dohányárut és egyébtermékeket. Emellett bizonyos mennyiségű alkoholt és cigarettát is behozhatnak személyes használatra, vámfizetés nélkül.

A diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezményben meghatározott szabályok célja annak biztosítása, hogy a diplomaták a saját országukéhoz hasonló életszínvonalat tarthassanak fenn.

A nyomozók megállapították, hogy ezek az alkalmazottak aktívan részt vettek egy olyan rendszerben, amelynek célja az importra kivetett héa és jövedéki adó megkerülése volt”

- áll az OLAF 2023-as éves jelentésében.

Az uniós küldöttség nevének felhasználásával rendeltek alkoholt és szivarokat, majd azokat több, a küldöttségen kívüli személynek továbbították"

- jegyzi meg az OLAF.

A csalásban részt vevő személyek gyakran annak a fogadó országnak az engedélyével rendeltek alkoholt, ahol tevékenykedtek. Annak érdekében, hogy ne keltsenek gyanút, a küldöttség munkatársainak nevét használták a rendelések leadásához, sőt a „holt lelkek” trükkjéhez is folyamodtak, amikor egy olyan munkatárs nevét használták, aki már elhagyta a diplomáciai képviseletet.

Annak ellenére, hogy az EU-ban folyamatosan a korrupció felszámolására szólítanak fel, az intézménynek nincs kedve foglalkozni a diplomáciai kiváltságokkal való visszaéléssel”

- mondta Frank (Ferenc) Füredi, a brüsszeli székhelyű MCC agytröszt ügyvezető igazgatója. Szerinte a leleplezett eset csak a jéghegy csúcsa lehet, és dominóhatás következhet.

Amíg ezeket a kiváltságokat szentnek tekintik, addig az alkohol- és cigarettacsempészet folytatódni fog”

- mondta.

Az OLAF figyelmeztetett, hogy fegyelmi eljárást kell indítani a csalásban részt vevő alkalmazottak ellen, amely az uniós felügyeleti szerv szerint „ártott az uniós intézmények imázsának és hírnevének”.

Tavaly a felügyelőszerv mintegy 16 vizsgálatot zárt le az Európai Bizottságnál, 14-et az Európai Parlamentnél és 13-at az EU külügyi tárcájához tartozó Európai Külügyi Szolgálatnál.

2023-ban a hatóságok az OLAF nemzetközi műveletei során összesen 616 millió illegális cigarettát, 140 tonna nyersdohányt és hat tonna shisha-dohányt foglaltak le.

Az OLAF honlapján található éves jelentés szerint az OLAF nyomozói világszerte részt vettek a vám- és bűnüldöző hatóságokkal közösen a dohánycsempészet elleni műveletekben, amelyekkel több mint 150 millió eurós veszteséget akadályoztak meg az uniós és nemzeti költségvetések számára.

Az OLAF nyomozói által szolgáltatott információk gyakran vezetnek razziákhoz, lefoglalásokhoz és a bűnszövetkezetek felszámolásához”

- hangsúlyozta Ville Itälä, az OLAF vezetője.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.