Észak-Macedónia megtartaná a nyári időszámítást, hogy áramot spóroljon
Az északmacedón kormány fontolgatja, hogy az idén a szokásoktól eltérően nem tér át a téli időszámításra, hanem október 30. után is a nyári időszámítás lenne érvényben, amivel Szkopje szerint jelentős mennyiségű villanyáramot lehetne megspórolni - közölte a Vesti.mk északmacedón hírportál hétfőn.

A kormány azért kénytelen takarékoskodni, mert kiderült, az országnak csak két hétre elegendő gáztartaléka van a távhőszolgáltatások biztosítására, így a fűtési idény október 15-i megkezdését követően - ha nem sikerül gázt szerezni - november elsejétől már fűtőolajat használnának az erőművek.
A kormányzat arra kérte a lakosságot és a vállalatokat, hogy igyekezzenek minél észszerűbben beosztani az áramot és a fűtést is. Észak-Macedóniában ugyanis már az előző fűtési szezonban is energiaválság alakult ki az elektromosenergia-ellátásban.
A térség többi országa is a az energiaválságból adódó nehézségekre igyekszik felkészülni. Szerbiai szakértők például óva intik az illetékeseket, hogy esetlegesen a fűtési idény kezdetének elhalasztásával próbáljanak meg energiát spórolni. Dejan Stojanović, a szerbiai távfűtőművek szövetségének vezetője szerint ha hideg lesz, és nem indul meg a fűtés, akkor az emberek máshogyan igyekeznek majd melegedni, és a villanyáram észszerűtlen felhasználásába kezdhetnek. A fűtési szezon kezdetén azonban a távhőszolgáltatásnak mindenképpen meg kell drágulnia - tette hozzá.
A bosznia-hercegovinai távfűtőmű a tájékoztatás szerint felkészült a fűtési szezonra, és igyekezett nagy mennyiségű gázt beszerezni, hogy ne legyenek fennakadások. A közlemény szerint jelentős fűtőolaj-tartalékokat is felhalmoztak, így nem kell attól tartani, hogy a háztartások fűtés nélkül maradnak.
Szarajevóban viszont már januárban, az ukrajnai háború kitörése előtt is gondok akadtak a fűtéssel, akkor az illetékes szervek (január 25-én) közölték, már csak két napra elegendő fűtőanyaguk van.
A térség országai jelentős mértékben az orosz gáztól függtek eddig, és Szerbián kívül mindannyian csatlakoztak az Oroszország elleni uniós szankciókhoz, így csak más forrásból, magasabb áron tudnak földgázhoz jutni.