2026. augusztus 4., 13:22

Enyhén emelkedett a Duna vízszintje a romániai atomerőműnél

Enyhén emelkedett a Duna vízszintje a romániai atomerőműnél a hadsereg hétfői beavatkozása nyomán, így várhatóan két nappal később kell majd lekapcsolni a még üzemben lévő kettes blokkot - jelentette be kedden Radu Miruta ügyvivő védelmi miniszter kedden.

Hogyan tovább?
Fotó: FACEBOOK/APELE ROMÂNE (Kronika.ro)

A politikus a hidrológiai előrejelzésekre hivatkozva Facebook-bejegyzésében azt írta: a Dunának Cernavodánánál két centimétert kellett volna apadnia, ehelyett a víz szintje két centimétert emelkedett, ami annak tudható be, hogy a hadsereg hétfőn felrobbantott egy zátonyt a folyam egyik elágazásánál, ezzel elősegítette a víz áramlását a Cernavoda felé vezető Öreg-Dunán.

A miniszter a hétfőn a robbantásról közölte: a Duna elágazásánál a két ág medre között 4 méteres szintkülönbség van, jelenleg a folyam vizének 85 százaléka kerül a Bala-ágba és alig 15 százaléka az Öreg-Dunába. Ezt az arányt próbálják megváltoztatni a cernavodai atomerőmű jobb vízellátása érdekében. A továbbiakban több kővel megrakott uszályt hoznak a térségbe, amelyek elsüllyesztésével mesterséges víz alatti padkát emelnek a Bala-ág medrében, miközben a másik ágon kotrással és a robbantás során felszabadult szikladarabok kiemelésével segítik a víz áramlását az atomerőmű felé.

Romeo Urjan, a Nuclearelectrica igazgatója szerint az atomerőmű 700 megawattos kettes blokkja még hét napig tartható üzemben. A prognózis javulhat, ha az uszályok elsüllyesztése is eléri a remélt hatást: így az Öreg-Duna vízellátását eddig akadályozó zátony felrobbantásának már érzékelhető hatásával együtt akár 7-8 centiméteres vízszint-emelkedés is elérhető Cernavodánál - magyarázta az erőmű igazgatója.

A román vízügyi szakemberek számítása szerint a Duna belépő vízhozama augusztus 9-én süllyedhet az 1985-ben feljegyzett másodpercenként 1400 köbméteres történelmi mélypont alá. Kedden a romániai szakasz elején, a bánsági Báziásnál másodpercenként 1450 köbméter volt a folyam vízhozama.

A román kormány pénteken készenléti állapotot hirdetett a szárazság, a Duna alacsony vízállása és az energiahiány miatt, és 7 millió lejt utalt ki azokra a munkálatokra, amelyekkel reményeik szerint a Duna további apadása esetén is a működési szinten tarthatják az erőmű hűtőrendszerét kiszolgáló tározóban a vizet.

Megosztás
Címkék