Elnökválasztás lesz Lengyelországban
Elnökválasztást tartanak vasárnap Lengyelországban, a tizenegy induló jelölt közül a hivatalban lévő államfő, Andrzej Duda és a fő ellenzéki párt, a Polgári Platform vezette koalíció jelöltje, Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester a legesélyesebbek.

Lengyelországban ötévente tartanak kétfordulós közvetlen elnökválasztást. Második fordulót akkor rendeznek, ha az elsőben a jelöltek egyike sem szerzi meg a szavazatok több mint ötven százalékát. A lengyel alkotmány szerint a hivatalban lévő elnök csak egyszer választható újra.
A lengyel államfőnek, részint a közvetlen választás miatt is viszonylag jelentősebb, nem pusztán ceremoniális jogosítványai vannak, szava van a külpolitikában, ő a hadsereg főparancsnoka, de ami a legfontosabb, hogy megvétózhatja a parlament által elfogadott törvényeket, és az elnöki vétót a szejm az újabb szavazáson csak háromötödös többséggel utasíthatja el. A jelenleg kormányzó nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) pártnak nincs ekkora többsége az alsóházban.
Rekordmagas a külföldön szavazók száma: a külképviseleteknél 387 ezren jelezték részvételi szándékukat, közülük 343 ezren levélben adják le voksukat. A járványügyi helyzet miatt egyes országokban csak ilyen módon lehet szavazni.
Júniusi felmérések szerint Duda vasárnap 39-44 százalékos, Trzaskowski pedig 28-31 százalékos eredményt érhet el, ezért július 12-én feltehetőleg második fordulót kell rendezni.
Trzaskowski azt követően váltotta a PO alacsony népszerűségű jelöltjét, Malgorzata Kidawa-Blonskát, hogy a járvány miatt elhalasztották az eredetileg május 10-re meghirdetett szavazást. Azóta a főpolgármester, amint a jelöltek többsége is, intenzív, sok vidéki gyűléssel járó kampányt folytatott. Trzaskowski csak csütörtök este, interneten tette közzé választási programját. Viszonylag magasra nőtt támogatottságát megfigyelők szerint annak is köszönheti, hogy a jelöltek között "friss arcnak" számít, de szerepet játszik ebben a Lengyelországban erős kormánykritikus média által támogatott, egyes ellenzéki többségű városi önkormányzatokra támaszkodó kampánya.
A szavazóhelyiségek reggel 7-től 21 óráig tartanak nyitva. A voksolás egész ideje alatt érvényben van a péntek éjfélkor érvénybe lépő kampánycsend. Urnazárás után a három legnézettebb hírtelevízió exit-poll-eredményeket tesz közzé.
A legtöbb felmérés szerint 60 százalék körüli részvételi arányra lehet számítani. Az előző, 2015-ös elnökválasztás első fordulójában a jogosultak 49 százaléka járult az urnákhoz, a legmagasabb, 65 százalékos részvételt az 1995-ös elnökválasztáson jegyezték.