Életbe léptek az amerikai acél- és alumínium importvámok
Életbe léptek a Donald Trump amerikai elnök által az összes acél- és alumíniumimportra bejelentett 25 százalékos vámok. Az Európai Unió országaiból és más államokból származó árukra korábban érvényes mentességeket is felfüggesztik Trump még februárban kiadott végrehajtási rendelete szerint.

Trump azzal indokolja intézkedését, hogy a dömping mennyiségű acél- és alumíniumimport veszélyezteti az Egyesült Államok nemzetbiztonságát. Ezenkívül szerinte Kína az egész világot olcsó fémmel árasztja el. Az Egyesült Államok ipara által felhasznált acél mintegy negyede importból származik.
Az alumínium esetében ez az arány több mint 40 százalék.
A másodlagos, újrahasznosított alumínium esetében pedig az arány még magasabb. Az amerikai vas- és acélipari szövetség szerint az Egyesült Államok 2024-ben elsősorban Kanadából, Brazíliából és Mexikóból szerezte be az acélt. Németország és Kína az első 10 származási ország között szerepel az acélimportban. Az Egyesült Államokba importált alumínium nagy része Kanadából származik.
Az amerikai összes acélbehozatal mintegy 10 százaléka és az összes alumíniumimport 15 százaléka az Európai Unióból származik.
A Német Acélszövetség szerint az európai acélipar számára az Egyesült Államok a legfontosabb értékesítési piac. Az EU ellenintézkedéseket helyezett kilátásba Trump februári vámbejelentése hatására. Trump már első hivatali idejében vámokat vezetett be az európai acél- és alumíniumimportra, és az EU megtorlásul vámokat vetett ki olyan amerikai termékekre, mint a farmernadrág, a bourbon whisky, a motorkerékpárok és a mogyoróvaj.
Joe Biden elnök hivatali ideje alatt viszont Amerika és az EU kötött egy megállapodást, amely enyhítette a vámokat.
Az amerikai kormány által most bevezetett acél- és alumíniumvámok Trump második hivatali idejének első büntetőintézkedései, és közvetlenül az EU-t célozzák. Donald Trump április 2-án fogja előterjeszteni az úgynevezett kölcsönös vámokat, ami annyit jelent, hogy az Egyesült Államok megemeli a vámokat minden olyan esetben, ahol jelenleg kevesebbet számít fel, mint kereskedelmi partnerei. Trump már korábban is hangsúlyozta, hogy ezekkel a vámokkal a kereskedelmi egyensúlytalanságot akarja korrigálni, mert értékelése szerint a többi kereskedelmi partner különösen az EU tisztességtelenül bánik az Egyesült Államokkal.
A Fehér Ház világossá tette, hogy más kereskedelmi akadályok ellen is fel fog lépni. Ezek közé tartozik az áfa, a kormányzati támogatások és az amerikai vállalatok külföldi üzleti tevékenységét akadályozó szabályozások.