Egy orvos, a német történelem talán legszörnyűbb sorozatgyilkosa áll bíróság elé. A gyilkosságok tucatjaiért tartják felelősnek
Berlinben megkezdődött a 15 beteg meggyilkolásával vádolt 40 éves orvos, Johannes M. pere. A Bild.de című lap szerint feltehetően ő a német történelem legnagyobb sorozatgyilkosa - akár kilencven áldozata is lehet.

A vádlott palliatív orvos, a vád szerint 2021 szeptembere és 2024 júliusa között a betegek tudta és beleegyezése nélkül adott be érzéstelenítő és izomlazító szereket olyan betegeknek, akiket ápolási szolgáltatása keretében otthonukban látogatott meg. Az eredmény perceken belül légzésleállás és halál lett. Néhány esetben a cselekményt követően még tüzet is gyújtott, hogy eltüntesse a nyomait.
Az ügyészség szerint a gyilkosságok Berlin déli részén, különböző helyszíneken történtek, többek között Schönebergben, Tempelhofban, Kreuzbergben, Neuköllnben, Treptowban és Köpenickben. Az ügyészség különösen alattomos módon és aljas indokból elkövetett gyilkossággal vádolja az orvost.
Az ügyészség nemcsak életfogytiglani börtönbüntetést, hanem életfogytiglani eltiltást is kér, valamint utólagos letartóztatást.
- olvasható a berlini büntetőbíróságok közleményében.
Johannes M. Mühlheim am Mainból származik, és rendezett környezetben nőtt fel. Édesanyja gyermek- és ifjúságpszichológus volt. M. Frankfurt am Mainban tanult orvostudományt, ahol doktorált és első munkahelyét is elfoglalta. Később családjával Kölnbe, majd végül Berlinbe költözött, ahol a vád szerint az embereken segíteni hivatott orvosból gyilkos lett.
A nyilvánosság csak 2024 augusztusában szerzett tudomást a nyomozásról. M.-t letartóztatták, és azóta előzetes letartóztatásban van.
Mint a Bild.de rámutat, a nyomozást nehezítette, hogy a feltételezett halálesetek közül sok esetben természetesnek tekintették ezeket, és a holttesteket eltemették, gyakran elhamvasztották. A rendőrség kezdetben a természetes halál vagy a gondatlan tűzgyújtás hipotéziséből indult ki. A vizsgálathoz tizenkét holttestet exhumáltak.
Különösen zavaró, hogy Johannes M. már a 2012-es disszertációjában is foglalkozott a gyilkossággal. A Bild.de szerint 117 oldalas szakdolgozata a háború utáni Németországban elkövetett gyilkosságokkal foglalkozott, és „az áldozatoknak és családjaiknak” szentelte.
Egy egész fejezetet szentel az idősek ellen elkövetett emberöléseknek, megjegyezve, hogy ezeket a cselekményeket nehéz bizonyítani a gondozási környezetben.
Megemlíti Michaela G., a Bonn melletti Berkumból származó gondozónő esetét is, aki párnával, mosdókendővel vagy nedves törülközővel fojtogatta az idős embereket, és 2006-ban négyrendbeli gyilkosságért és emberölésért követelésre elkövetett emberölésért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték.