Destruktív átverésnek tartja a klímakrízist a leendő Trump kormányzat energetikai minisztere
Az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump leendő kormányzatának energiaügyi minisztere előreláthatóan Chris Wright lesz, aki több más a fősodron kívül álló szakértőhöz hasonlóan tagadja, az emberi tevékenység állítólagos klímaváltozásra gyakorolt hatását, az úgynevezett „klímakrízist” pedig destruktív átverésnek minősítette – számolt be több hírforrás, köztük a telegraph.co.uk is.
Az amerikai energetikai szektor leendő első embere, teljes nevén Christopher Allen Wright, Colorado államban született 1965-ben, a massachusetts-i MIT-n szerzett diplomát gépészmérnökként, majd villamosmérnökként is, később pedig a kaliforniai Berkeley egyetemen tanult. Wright házas, és jelenleg a denveri székhelyű, Liberty Energy nevet viselő nagyvállalat igazgatótanácsának alapító elnöke. Ez a cég a második legnagyobb olyan vállalat Észak-Amerikában, amely a palagáz kitermelését lehetővé tévő úgynevezett rétegrepesztési, vagy más néven hidraulikus repesztési módszerrel foglalkozik.
Az amerikai energetikai ipar kilátásaival, Chris Wright várható jelölése tükrében foglalkozó szakértői vélemények szerint Wright funkcióba lépése után várhatóan megvalósítója lesz Donald Trump azoknak a korábban többször is deklarált terveinek, melyek az amerikai gáz és nyersolaj kitermelés növelését célozzák, valamint az energiabiztonság megteremtését tartják szem előtt.
A Párizsi klímaegyezményből való kilépést bevallottan fontolgatja még Argentína is, és amennyiben a téma ismét terítékre kerül, nem lehet kizárni, hogy idővel más országok is fontolóra vehetnek egy ilyen lépést.
Chris Wright hosszú idő után az első olyan személyek egyike, aki nem a fősodrú politikai elit egyik képviselője és mégis komoly posztot kaphat egy szuper nagyhatalom és különösképpen az Amerikai Egyesült Államok kormányzatában. Ez egyebek mellett azért is érdekes, mivel Chris Wright több alkalommal és ismételten tett olyan megnyilatkozásokat, amelyek a ma Európájában például szinte elképzelhetetlenek lennének felső vezetői szinten, tekintve, hogy a klímaváltozás és az emberi tevékenység állítólagos klímaváltozásra gyakorolt hatásának kérdései a fősodor számára szinte megkérdőjelezhetetlen vallási dogmákká váltak.
– hangsúlyozta Chris Wright. Hozzátette: a végén egy dolog lesz „tiszta” méghozzá az eredmény, ami nem lesz más, mint az energiaárak meredek emelkedése, az energiaellátás megbízhatóságának csökkenése és az, hogy az emberek koldusbotra jutnak.
Az tehát, hogy Chris Wright személyében egy a fősodor dogmáitól eltérőnek tűnő véleményt képviselő ember kerül az amerikai energetikai minisztérium élére, akár pozitív, a józan észnek, a témába történő visszatértének esélyét megvillantó jelzés is lehet.