2025. április 26., 17:10

Csökkenteni kell az elvárásokat a svéd felsőoktatásban, mert az „új hallgatók” nem értik a matekot

A svéd felsőoktatási intézményekben kénytelenek lesznek csökkenteni a hallgatókkal szemben támasztott elvárási normákat, mivel például közgazdasági irányultságú egyetemek arra a jelenségre figyelmeztetnek, hogy számos „új” hallgatójuk még az alapszintű matematika tudással sem rendelkezik – számolt be több hírforrás, köztük elsőként a jelenségről nyilatkozó egyetem közlésére hivatkozva a svéd Dagens Nyheter hírportál.

 

Svédország
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com

Az oktatási intézményei színvonalát hagyományosan nagyra tartó skandináv országban nem elhanyagolható szintű meghökkenést eredményező – és feltételezhetően a jövőben társadalmi vitát is kiváltó – jelenségről, az ország egyik legnagyobb múltú és a térség egyik legolvasottabb lapja, az Aftonbladet is beszámolt, a Linné egyetem egyik professzorát megszólaltatva.

Az Európán kívülről érkező bevándorlás által igencsak érintett Svédországban tapasztalható viszonyokat azonban jól jellemzi, hogy a jelenség ismertetése során és annak lehetséges orvoslási lehetőségeit ismertetve egyáltalán nem tesznek említést az egyik kiváltó okról, arról, hogy több más – a bevándoroltatást támogató - európai országhoz hasonlóan Svédországban is már évek óta, józan ésszel indokolhatatlan mértékű pozitív diszkriminációt alkalmaznak a bevándorlókkal szemben az oktatási rendszerben is.

svéd felsőoktatás - problémák a matematikai tudással - egyetemi hallgató - illusztráció - friatider.se
Fotó:  friatider.se

 

Több más, a fősodortól részben vagy teljesen eltérő svéd hírforrás azonban már kevésbé „polkorrekt” módon ír az egykoron a kontinens jóléti álomállamának számító Svédországban beállt állapotokról. A friatider.se cikkében egyenesen kimondja: a helyzet hátterében annak, a globalista hatalom által erőltetett, úgynevezett DEI (diverzitás, egyenlőség, befogadás) politikának az érvényesítése áll, amelyre az Amerikai Egyesült Államokban a Donald Trump féle kormányzat már határozott nemet mondott.

Csak az egyértelműség kedvéért, arról a diszkriminációs – számos vállalat és intézmény, illetve az állami szektor által megvalósított - gyakorlatról van szó, aminek értelmében vállalati posztok betöltésétől kezdve, az állami támogatások megadásán keresztül, az oktatási intézmények felvételi rendszeréig (és számos más esetben is) az érdemi teljesítmény- és tudásbéli mutatókat figyelmen kívül hagyva rendszerszinten részesítettek előnyben személyeket, kizárólag annak okán, hogy azok valamilyen etnikai, szexuális és egyéb, vagy éppen gender tekintetében kisebbségnek mondható csoporthoz tartoztak.

Az idézett hírforrások rámutatnak: bár a kontinens tekintetében távolról sem egyedülálló jelenségről van szó, a DEI politika éveken át tartó alkalmazásának kihatásai jelenleg a leginkább az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, illetve a skandináv államok oktatási rendszereiben érzékelhetők a leginkább. Hozzáteszik: ez a „pozitív” diszkriminációs rendszer degradálja az oktatást, csökkenti a hallgatók tudásával szembeni jogos elvárásokat és olyan helyzeteket idéz elő, amikor a felsőoktatási intézményeknek csökkenteniük kell elvárásaikat egyes olyan egyetemi hallgatókkal szemben, akik távolról sem rendelkeznek az elvárt tudás szinttel.

A Dagens Nyheter-nek nyilatkozó különböző svéd egyetemek közgazdasági programjainak képviselői úgy fogalmaztak: a helyzet már kikerült az illetékes szervek ellenőrzése alól, nő az olyan közgazdász hallgatók száma, aki még az általános iskola alsó tagozatán elsajátítandó matematikai alaptudással sem rendelkeznek. Hozzáteszik: az üzleti és kereskedelmi szakok Svédországban a legnagyobb számú hallgatót maguknak tudó felsőoktatási irányzatnak számítanak, ahol több, mint 43 ezer hallgatót tartanak számon.

A helyzettel összefüggésben a skandináv ország négy ismert felsőoktatási intézménye közös állásfoglalásban állt ki a viszonyok orvoslását sürgetve, mások mellett úgy fogalmaztak: „Azt szeretnénk, hogy a jövő közgazdászai tudjanak számolni! Nem alhatunk a babérjainkon, itt az idő a cselekvésre!”

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.