2023. augusztus 12., 19:39

Cseh sajtóvélemény a német AfD előretöréséről

A cseh iROZHLAS.cz hírportál véleménycikket közölt a német jobboldali Alternative für Deutschland (AfD) előretöréséről és növekvő népszerűségének okairól.

Teli van ambícival
Maxmilian Krah, az AfD EP-választási kampányának irányítója
Fotó: X - Twitter

A cikk szerzője egy fiatal újságírónő, Anna Urbanová, aki a 2010-es évek második felében folytatott egyetemi tanulmányai során elsősorban Nyugat-Európával kapcsolatos kérdésekkel foglalkozott a Károly Egyetem Szociális Tudományok Karán.

Mint írásában  emlékeztet rá, alig két évvel a németországi parlamenti választások után, amikor az AfD csak az ötödik helyet szerezte meg, úgy tűnik, hogy - Urbanová megfogalmazása szerint - a szélsőségesen jobboldali párt megduplázta támogatóinak számát és jelenleg a második legnagyobb politikai erőnek számít Németországban.

A kormánypártok lefelé csúsztak
A diagramon a német pártoknak a legutóbbi parlamenti választások során szerzett százalékai (jobbra), illetve a jelenlegi támogatottságuk (balra) látható
Fotó:  X - Twitter

A tömörülés nagy reményekkel készül a jövő évi EP-választásra és nem titkolt célja, hogy 2025-ben kancellárt állítson az ország élére.

A cikkíró szerint az AfD intenzív kampányba kezdett, országszerte láthatók óriásplakátjai, amelyeken feltűnik Csehország korábbi államfőjének, Václav Klausnak is a fényképe. A cseh politikus már évek óta szurkol az AfD-nek, amelyről azt tartja, hogy ugyanúgy vélekedik Európa nagy kérdéseiről, mint ő.
Cseh hátszéllel
Az AfD-t Václav Klaus volt cseh államfő is támogatja
Fotó:  X - Twitter

Klaus nemcsak az arcát adja a kampányhoz, hanem amikor csak felkérik szónokol is az AfD gyűlésein.

Urbanová szerint az AfD előretörését egyrészt a súlyosbodó gazdasági válság, az illegális migrációtól való félelem magyarázza, másrészt a német választók belefáradtak a koalíciós kormányzás kiszámíthatatlanságába.

A cikkíró idézi Vladimír Handlnak, a Károly Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézete munkatársának a véleményét, aki szerint az AfD a néppártosodás felé törekszik, ami szerinte amiatt van kudarcra ítélve, mert közben még inkább jobbra tolódik.

Az AfD elutasítja az illegális migráció megoldásával kapcsolatos német elképzeléseket, az LMBTQ- és a genderpropagandáról is negatív véleményt fogalmazott meg. Ez számos választónak megfelel, különösen az ország keleti felében, ahol az AfD-nek egyre nagyobb a bázisa.

Nemcsak a közvélemény-kutatások, hanem a párt számára sikeres júniusi thüringiai tartományi választások  is egyértelműen mutatják, hogy számolni kell az  AfD-vel.

Korábban központi intézkedés született arról, hogy az AfD aktivitásait a rendőri szervek is fokozottan figyelni fogják és a többi párt igyekezett a szerintük szalonképtelen AfD-t kirekeszteni a közéletből.

Miután a CDU-CSU, amely jelenleg ellenzékben van és népszerűsége sokat zuhant, feltehetően csak koalícióban tudna majd a jövőben ismét kormányozni. Eddig kizárták az  AfD-vel a lehetséges együttműködést egy íratlan szabály (az ún. Brandmauer  - Tűzfal) alapján, hogy nem szabad a szélsőjobboldallal szövetkezni, de az AfD sikeres előretörése - úgy tűnik - ezt a tabut is ledönti. Legalábbis erre lehet következtetni a CDU vezére, Friedrich Merz egyik nem régen tett kijelentése kapcsán, aki szerint

ha valahol egy járási elöljárót vagy polgármestert megválasztanak az AfD színeiben, akkor meg kell találnunk a módját, hogy az adott városban együttműködhessünk."

A cseh szakértő szerint ez a kijelentés óriási felzúdulást keltett a CDU soraiban, így aligha képzelhető el, hogy országos szinten egy ilyen együttműködés működne, viszont a regionális politikában ez nem kizárt.

Handl úgy látja, hogy a jobbra tolódás az AfD számára kifizetődött, de más nyugat-európai országokban a "szélsőjobboldali" pártok inkább visszafogták magukat és mérsékeltebb hangot ütöttek meg, ami meghozta számukra a sikert, miután Olaszországban a Georgia Meloni vezette Olasz Testvériség vezető kormánypárt lett és a francia Nemzeti Tömörülés is jelentősen növelte szavazói számát.

Az AfD korábban  nem zárta ki Németország kilépését sem az EU-ból,  a párt EP választási kampányának vezetője, Maxmilian Krah ezt a július végén tartott pártkongresszuson már nem szorgalmazta, viszont sürgette az EU reformját, ami szerinte a brüsszeli jogkörök korlátozását jelenti.

Az iROZHLAS.cz szerzője lehetségesnek tartja, hogy az EP-ben azok a pártcsoportok, amelyek a jobboldalhoz és a szélsőjobbhoz tartoznak a jövő évi EP-választások során előretörhetnek és növelhetik képviselőik számát. Történetesen az Identitás és Demokrácia frakció akár 15 további helyet is szerezhet, éppen az AfD növekvő támogatottságának köszönhetően.

 

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.