2023. május 8., 15:30

Bulgáriai helyzetkép egy hónappal a választások után

A Magyar Nemzet cikkírója egy összefoglalást közölt arról, milyen Bulgária belpolitikai helyzete egy hónappal a parlamenti választások után.

Két év alatt ötször választottak
Bojko Boriszov - Rumen Radev
Fotó: TASR/ma7

Mint a szerző leszögezi, a helyzet kaotikus, több mint egy hónappal a bolgár választások után még mindig nem állt fel a kormány, és erre, úgy tűnik, egyre kevesebb az esély. Bojko Boriszov korábbi miniszterelnök nehéz helyzetbe került, élet-halál harcot vív politikai fennmaradásáért.

Az új parlament széttöredezettsége miatt nem sikerült kormányt alakítani, a pártok ideiglenes jelleggel csak három hónapra tudtak maguknak házelnököt választani, valamint az új parlamenti bizottságok összetételéről sem született még megegyezés - írja a Magyar Nemzet.

Mindeközben olyan súlyos problémák várnak megoldásra, mint az idei költségvetés elfogadása vagy éppen a Brüsszel által visszadobott helyreállítási terv átdolgozása.

A legnagyobb kihívást a neoliberális Petkov-kabinet múlt évi kormányzása alatt felhalmozódott 6,4 százalékos költségvetési hiány pótlása jelenti, amelyhez vagy 6,5 milliárd eurónyi külső hitelt kellene felvenni, vagy megszorításokat kell végrehajtani. Amennyiben nem sikerül 3 százalék alá csökkenteni az államháztartás hiányát az ország elbúcsúzhat a 2025-re tervezett eurózóna-tagságtól. 

További problémát okoz, hogy Washington és Brüsszel markánsabb kiállást sürget Bulgáriától Moszkvával szemben az ukrajnai háború kapcsán, miközben Oroszország megítélése már másfél évszázada mélyen megosztja a bolgár társadalmat. A helyzetet tovább bonyolítja az, hogy ősszel helyhatósági választásokat tartanak az országban, és minden párt nagyon vigyáz saját imázsára.

A kibékíthetetlen ellentétek miatt az is kizárható, hogy a két első helyezett között nagykoalíció jöjjön létre - állapítja meg a szerző, aki szerint a Bojko Boriszov vezette Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) és a Demokratikus Erők Szövetsége (SZDSZ) szövetsége a győztes jogán a többi parlamenti párt, a török liberális Mozgalom a Jogokért és Szabadságokért (DPSZ), a Bolgár Szocialista Párt (BSZP) és a Van Ilyen Nép (ITN) nevű párt felé fordulhat támogatásért. Ezzel megpróbálnák elszigetelni a parlamentben a Folytatjuk a Változást (PP) és a Demokratikus Bulgária (DB) neoliberális pártszövetségét. 

Noha a PP–DB-koalíció második lett a választásokon, úgy viselkednek, mintha ők lennének a nyertesek: ők akarják adni a miniszterelnököt, a minisztereket, ki akarják zárni a GERB-et a kormányzásból. A liberálisok szóvivője szerint a GERB három lehetőség közül választhat: 

új júliusi választások kiírása, „Magnyickij-kormány” felállítása (vagyis Boriszovék amerikai szankciós listára kerülnek, ha az oroszbarát szocialistákkal és a Vazrazsdane párttal lépnének koalícióra), vagy átadni a neoliberálisoknak a kormányalakítás jogát és kívülről támogatni őket.

A GERB szimpatizánsai azonban amiatt is aggódnak, hogy Boriszov engedni fog helyettesének, Tomiszlav Doncsevnek és pártja azon szárnyának, amely szoros kapcsolatot ápol Soros György Nyílt Társadalom Alapítványával és más nem kormányzati szervezetekkel. Ezen köröknek egyre nyilvánvalóbb célja az, hogy eltávolítsák Boriszovot a politikából, elvegyék tőle pártját és belső puccs révén átadják a hatalmat a „jó erőknek”

- véli a lap és felteszi a kérdést: 

Mivel tartják sakkban Boriszovot? Erős amerikai nyomás nehezedik a volt miniszterelnökre, Boriszov többek közt attól tart, hogy szankcionálhatják. Egyelőre hintába ültette a neoliberálisokat, azt kérte tőlük támogatásért cserébe, hogy az ország megmentése érdekében készítsenek kormányprogramot, tegyenek javaslatot a felálló új kormányra, majd amikor a PP–DB-pártszövetség elkészítette és benyújtotta azokat, a közvélemény előtt ízekre szedte javaslataikat. Kérdés, meddig tud még lavírozni.

Kornelia Ninova, a BSZP elnöke a GERB és PP koalíciós tárgyalásait brazil filmsorozathoz hasonlította: a pár reggel eljegyezte egymást, délben felbontották az eljegyzést, este pedig a násznép osztozkodott a menyasszony hozományán. Ninova szerint Boriszov bohócot csinált a PP-ből, akik első osztályosokként szerepeltek, de hozzátette: ez a játék, amit Boriszov eljátszott a neoliberálisokkal, nem fog menni a szocialistákkal.

Melyek a legszembeötlőbb ellentétek, amelyek miatt nehéz lesz egyezségre jutni az egyes pártok között?

A lap szerint Boriszovnak szembe kellene mennie az amerikai külügyminisztérium nemtetszésével. A költségvetési hiány csökkentésében elvileg minden párt egyetért, de a szocialisták hallani sem akarnak az adók emeléséről vagy a szociális kiadások lefaragásáról. További kritikus pont az euró bevezetésének időzítése. A török liberálisok támogatnák a mielőbbi csatlakozást, a szocialisták kivárnának még vele, a Vazrazsdane párt pedig hatszázezer aláírást gyűjtött össze eddig, hogy népszavazást tartsanak a kérdésről.

Hétvégén, Szent György és a bolgár hadsereg napján Rumen Radev államfő mint a hadsereg főparancsnoka éles kritikával illette a bolgár politikai osztályt:

Egy erődöt belülről a legkönnyebb meghódítani. Minden vereség középpontjában egy erkölcsi hanyatlás áll. Idegenimádat, megvesztegethetőség, kiábrándultság, társadalmi kettészakadás − csupa olyan dolog, amitől hagyományosan szenvedünk, és amiért drágán megfizetünk.”
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.