2025. február 6., 13:06

Brüsszel új menüt ír: jöhet a lisztkukac a kenyerünkbe!

Brüsszel újabb megkérdőjelezhető döntést hozott az európai fogyasztók rovására: immár enedélyezett a közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) lárváiból készült por élelmiszerekben való felhasználása. Ezzel az Európai Bizottság tovább erőlteti az ízeltlábúakat, annak ellenére, hogy a lakosság jelentős része bizonyára idegenkedik ettől a gondolattól.

Ehető lárvák
Illusztrációs felvétel
Fotó: Freepik

Meglepő, de ez nem az első ilyen lépés. Az elmúlt években már engedélyezték az alombogárlárvák (Alphitobius diaperinus), a keleti vándorsáska (Locusta migratoria) és a házi tücsök (Acheta domesticus) felhasználását is élelmiszerekben.

Újabb bogaras meglepetés az élelmiszerboltok polcain

Január 20-án az Európai Bizottság hivatalosan is jóváhagyta tehát a lisztbogár lárvájából UV-sugárzással készített por beillesztését az úgynevezett új élelmiszerek listájába. Ez az intézkedés egy újabb lépés afelé, hogy a hagyományos élelmiszereket rovarliszttel helyettesítsék.

A szabályozás az Európai Unió Hivatalos Lapjában való megjelenés után 20 nappal lép hatályba, és az első öt évben kizárólag a francia Nutri’Earth cég hozhatja forgalomba az ezzel készült élelmiszereket. Ezt követően más gyártók is kérhetnek engedélyt a rovarpor értékesítésére.
Az EU szerint nincs itt semmi látnivaló

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) úgy véli, hogy a lisztkukac-por „biztonságosan fogyasztható”, ha bizonyos feltételek teljesülnek. Így ez a rovaralapú adalékanyag mostantól megjelenhet a kenyerekben, tésztákban, süteményekben, sajtokban és tejtermékekben, sőt, még a gyümölcskompótokban is.

Valóban erre van szüksége az európai fogyasztóknak?

A Bizottság azzal indokolja a rovarok bevezetését, hogy ezek fenntarthatóbb fehérjeforrásként szolgálhatnak, csökkenthetik a mezőgazdasági termelés környezeti terhelését és hozzájárulhatnak az élelmiszer-pazarlás mérsékléséhez. A valóság azonban az, hogy ezzel a lépéssel ismét az agráróriások járnak jól, miközben az embereknek marad a rovarfehérje.
Rovarok illusztráció
Képünk illusztráció
Fotó:  Freepik
Multik kontra fogyasztók: kinek az érdeke?

A döntés nem maradt ellenvélemények nélkül: az Európai Parlament Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottsága (ENVI) elutasította a francia konzervatív Laurence Trochu kezdeményezését, amely megakadályozta volna a lisztkukac-por bevezetését. Silvia Sardone olasz EP-képviselő szerint

a baloldali politikusok ismét a multik érdekeit helyezik a fogyasztók elé,”

miközben az emberek nem kérnek ebből az újfajta „élelmiszerből.”

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint az ehető rovarok magas fehérjetartalommal rendelkeznek, de vajon ez elég indok arra, hogy a hagyományos ételeket rovarliszttel helyettesítsük? Az emberi szervezet például nehezen emészti meg a rovarok kitinvázát, ami korlátozza a bennük található tápanyagok felszívódását.

A szabályozás értelmében az EU-ban forgalmazott kenyerek 100 grammonként akár 4 gramm lisztkukac-port is tartalmazhatnak, míg a sütemények esetében ez az arány 3,5 gramm.

A vásárlóknak innentől érdemes lesz alaposan átnézniük a címkéket, ha el akarják kerülni a rovaralapú összetevőket.

Hová vezet mindez?

Brüsszel egyértelműen egy olyan jövő felé tereli Európát, ahol a húsfogyasztás csökkenése mellett a rovarok válhatnak az étrendünk fő fehérjeforrásává. Noha egyes országokban a rovarfogyasztás megszokott, Európában ez továbbra is idegen gondolat.

Az biztos, hogy a rovarliszt bevezetése nem a fogyasztók természetes igényeit szolgálja, hanem egy újabb lépés egy megkérdőjelezhető, globális élelmiszerpolitika felé. Hát nem ínycsiklandó?

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.