2022. november 8., 08:15

Brüsszel bővítési biztosa: Ukrajna még évekre van az Európai Uniótól

Várhelyi Olivér, az Európai Unió bővítésért felelős biztosa kijelentette, Kijev útja az EU-ba nem egy-két évig tart majd.

európai unió ukrajna
Fotó: pixabay.com

Várhelyi vasárnap a német Welt am Sonntagnak adott interjújában arról beszél, "pár évig eltart még", mire Ukrajna az Európai Unió teljes jogú tagja lehet. A bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős biztos kijelentette, 

Kijevnek "széleskörű munkát" kell végeznie ahhoz, hogy felkészüljön az Unió belső piacaiban való részvételre és a közös EU-s irányelvek betartására.

A biztos szerint a felkészülési eljárás biztosan több időbe telik majd egy-két évnél.

Várhelyi kiemelte:

a belépési kritériumok Ukrajna számára is pontosan ugyanazok, mint az összes többi csatlakozni kívánó tagjelölteknek.

Ehhez képest az ukrán kormány európai integrációért felelős minisztere, Olga Sztefanisina ugyanígy a Welt-nek azt mondta:

Ukrajna nem egy átlagos tagjelölt ország.

A tárcavezető szerint Ukrajna már a tagjelölti státusz odaítélése előtt komolyan nekifeküdt a csatlakozási eljárásnak, Sztefanisina azzal érvelt, emiatt az "átlagosnál gyorsabban" tagállammá válhatnának. Pláne úgy, hogy "szomszédai és a balti államok" is támogatják a gyorsított csatlakozást.

Várhelyi szavaira az oroszok is reagáltak. Maria Zaharova, az orosz külügy szóvivője úgy fogalmazott, Ukrajna csatlakozása az "EU összeomlásáig" tart majd, Szergej Lavrov külügyminiszter pedig korábban azt mondta, Ukrajna tagjelölti státusza része az Oroszország ellen zajló geopolitikai játszmának.

Kijev még júniusban kapta meg a tagjelölti státuszt, egyfajta szimbolikus aktusként. Ezt az Uniós tagállamok politikusai is kvázi elismerték, Alexander De Croo belga kormányfő például "fontos, szimbolikus üzenetnek" nevezte a státusz odaítélését de Várhelyihez hasonlóan kiemelte, sok évbe telik még mire Ukrajna teljes jogú taggá válhat.

Gesztus és gyakorlat

Dr. Petri Bernadett, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégiai Kutatóintézet kutatóját még júniusban, pár nappal a nagy bejelentés után kérdeztük az ukrán EU-csatlakozás esélyeiről. A szakember akkro elmondta, az Európai Bizottság által kiadott, Ukrajnára vonatkozó ajánlásban egy mondat sem volt arról, hogy a csatlakozási folyamat harmadik, tárgyalásos szakaszának mikor kéne elindulnia.

(...) az ajánlás elsősorban egy politikai nyilatkozat, amely arról szól, hogy Ukrajnával számol az EU, Ukrajna az európai család része, de a Bizottság szintjén nincs még szó a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről. Ez egy nagyon fontos, de keveset hangsúlyozott részlet!

A csatlakozási folyamat annyiban tért el az általános menetrendtől, hogy Ukrajna előbb lett tagjelölt és csak utána írt számára elő feltételeket a Bizottság - mondta el portálunknak Petri. A szakember akkor azt is kihangsúlyozta, soha korábban nem fordult elő, hogy gy tagjelölt állam különleges elbánásban részesült volna.

Nincs gyorsított eljárás, ez a csatlakozási folyamat egyik elvi alapja is. Nincs elsőrendű vagy másodrendű csatlakozó.

- magyarázta, hozzátéve, jogi lehetőség sincs arra, hogy egy-egy tagállam külön utakon vagy gyorsítva legyen az Európai Unió tagja. A tagjelölti státusz önmagában nem is jelent automatikus csatlakozási jogot. 

Néhány a Brüsszel által Kijev felé támasztott feltételek közül: Az Igazságügyi Főtanács és az Alkotmánybíróság tagjaira vonatkozó kiválasztási eljárás átalakítása, igazságügyi reform, korrupció elleni küzdelem, médiaszolgáltatási irányelvek meghatározása és még számos egyéb feltétel. A Bizottság listáján például szerepel a nemzeti kisebbségek jogi keretének reformja, méghozzá a Velencei Bizottság ajánlása szerint - tájékoztatott Petri.

Petri akkor azzal zárta a beszélgetésünket, a tagjelölti státusz megítélésével egy olyan szakasz jön a csatlakozási eljárásban, ahol nélkülözhetetlen az objektivitás, ahol a háború ténye nem játszhat szerepet, legfeljebb annyiban, hogy épp a harcok miatt lesz nehéz teljesíteni egy-egy Bizottság által szabott feltételt.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.