2025. október 30., 14:52

Bíróság elé kerülhet Merkel és Macron mert lobbisták szerint „túl kevés” migránst engedtek be

Két nemzetközi jogász és migránspárti lobbista a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságon (ICC) készül eljárást indítani több korábbi európai vezető – köztük Angela Merkel, volt német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök – ellen, mert állításuk szerint ezeknek a vezetőknek az intézkedései miatt „túl kevés” bevándorló jutott be az európai kontinensre – számolt be az AP hírügynökség információira hivatkozva több hírforrás, köztük a washingtonpost.com is.

 

migráció európa
Képünk illusztráció
Fotó: TASR/AP

Az Európát célzó illegális bevándorlás felpörgésének kezdeti évéről, 2014-ről és az akkori német kormányzat nyitott határok politikájáról alighanem a legtöbb embernek a következmények átgondolása nélküli, felelőtlen döntések sora jut eszébe, sokaknak pedig talán a felelősségre vonás elmaradása is. Az viszont inkább már a bizarr hírek kategóriájába tartozik, hogy egyesek a felelősségre vonást nem az illegális bevándorlás le nem állításának összefüggésében, hanem éppen annak részleges lassítása miatt szeretnék megvalósítani. Pedig akármennyire is abszurd, ez a valóság, ami viszont sokat elárul arról, hogy a téma kapcsán továbbra sincs hiány azokból, akik ennek a kontinens arculatát megváltoztató jelenségnek a folytatását akarják.

Pontosan ezt bizonyítja a bevándoroltatáspárti NGO-khoz közeli két jogász és lobbista, Omer Shatz és Juan Branco kezdeményezése, akik szerint számos európai vezető emberiesség elleni bűncselekmények sorát követte el azáltal, hogy annak idején olyan megegyezésre jutottak, amelynek alapján az európai határvédelmi ügynökség, a Frontex beszüntette azon gyakorlatát, hogy afféle „migránstaxiként” kihalássza a hajótörést szenvedett migránsokat a Földközi tengerből többnyire néhány kilométerre Afrika partjaitól, majd Európába szállítsa azokat.
Hajóbaleset
Fotó:  X-reprofotó

Mint ismeretes ez a gyakorlat hónapokig működött úgy, hogy az illegálisan Európába készülő bevándorlók éppen csakhogy kihajóztak az érintett afrikai országok felségvizeiről, ahol aztán a Frontex hajói a fedélzetükre vették őket, majd a kontinensre vezető út nagyobb részét már ezeknek az európai adófizetők euróiból pénzelt hajókon tették meg. Ennek a gyakorlatnak a mentén a Frontex gyakorlatilag pontosan az ellentétjét csinálta annak, amire hivatalos megbízatása szólt. Ezt a gyakorlatot csak azt követően függesztették fel az uniós döntéshozók 2014 végén, hogy annak az európai lakosság részéről történő bírálata már kezdett számukra is elviselhetetlen méreteket ölteni.

A hágai Nemzetközi Büntetőbíróságra címzett beadvány alapját az az állítás képezi, miszerint a döntéshozók emberiesség elleni bűncselekményt követtek el azzal, hogy a Frontex felhagyott a migránsok „kimentésével”, illetve azzal, hogy kiszélesítették az együttműködést a líbiai fegyveres milíciák vezetőivel annak érdekében, hogy azok segítsenek megfékezni a migrációs hullámokat. A beadványban azzal is megpróbálnak érvelni, hogy ezeknek a lépéseknek a következményeként több ezren lelték halálukat a tengerben vagy kerültek vissza kiindulási helyükre, az afrikai kontinensre, ahol kényszermunkának vagy különböző formájú erőszaknak lettek kitéve. Micsoda érvelés, ugye? Tehát a migránslobbisták meglátása szerint nem azok a felelősök, akik az illegális folyamatot megszervezték és törvényt sértettek, hanem azok, akik törvény adta kötelességüket teljesítették.

Omer Shatz és Juan Branco ezt a bűnvádi beadványukat egyébként már 2019-ben beadták a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságra, most viszont azok konkrét neveiel egészítették ki a vádat, akik szerintük bűnösök vagy bűnrészesek voltak a fennemlített cselekményekben, amit a migránslobbisták bűncselekménynek tartanak. A beadványt most kiegészítették Angela Merkel, volt német kancellár és Emmanuel Macron neveivel, illetve mellettük a dokumentumba bekerült Mark Rutte korábbi holland kormányfő, Frederica Mogherini az EU volt külügyi főtárgyalója és a Frontex korábbi vezetője Fabrice Leggeri is.

 

Megosztás
Címkék