Bírálják a kompromisszumokat elutasító országokat az EU-csúcson
Több európai uniós vezető is bírálta a "takarékos négyeknek" nevezett EU-tagállamok költségvetési álláspontját pénteken Brüsszelben, a csúcs kezdete előtt.

Ausztria, Dánia, Hollandia és Svédország, az Európai Unió nettó befizetője. A négy ország célja, hogy megtartsa korábbi kedvezményeit, köztük azt a kompenzációs mechanizmust, amely összesen mintegy 14,5 milliárd euró visszafizetését tenné lehetővé számára.
Andrej Babiš cseh miniszterelnök azt mondta, hogy akár haza is mehetnek a résztvevők, ha a négyek nem engednek.
- tette hozzá.
Ha ez a csoport legfeljebb egy százalékot akar fizetni, akkor nincs beszélnivalónk - fogalmazott Babiš, arra utalva, hogy a "takarékos négyek" szerint minden tagállamnak bruttó nemzeti jövedelme egy százalékát kellene befizetnie 2027-ig.
Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök azt mondta, hogy a nettó befizetőknek "félre kellene tenniük a számológépeiket", mivel lakosaik többet fognak visszakapni így is az uniótól.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök közölte: az EU vezetői nem fognak végleges költségvetési megállapodást elérni ezen a találkozón.
- fogalmazott.
Hozzátette, hogy az EU-vezetőknek valószínűleg újabb találkozóra lesz szükségük márciusban, talán két héten belül.
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök arról beszélt, hogy
A Kohézió barátai nevű csoportosulás tagjai több külön ülést is tartottak, hogy együttesen lépjenek fel. Időközben Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök azzal a négy tagországgal egyeztetett, akik nem kívánják növelni az uniós költségvetést.
Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő azt mondta, hogy
Szólt arról is, hogy elképzelhető az is, hogy szombatig fognak majd tárgyalni a különféle lehetőségekről.
Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök azt mondta, hogy egyelőre nem lehet látni a mostani tárgyalássorozat végét. Szólt arról is, hogy mindenki csak nyerhet egy olyan költségvetéssel, amiben mindenki megegyezik.
Elhúzódó vita tárgyát képezheti Charles Michel azon javaslata is, amely szerint a jogállamiság kritériumainak betartásához kötnék az uniós pénzek kifizetését. A tervezet arányos intézkedések meghozatalát is kilátásba helyezi az EU-s források nem megfelelő felhasználása, vagy az uniós értékek tiszteletben tartásának elmaradása esetén. A támogatások felfüggesztéséről vagy megvonásáról a javaslat szerint minősített többségi szavazással dönthetnének a tagállamok.
A pénteken lemondott, jelenleg ügyvivő ír miniszterelnök Leo Varadkar szerint a tervezet elfogadhatatlan. Hangsúlyozta, hogy Írország jóváhagyja, ha többet kell befizetnie, viszont a mezőgazdasági forrásokra teljes mértékben szüksége van.