2021. március 7., 16:53

Belgiumi vakcina-helyzetkép

A Magyar Nemzet összeállítást közölt a belgiumi vakcinahelyzetről, amely azért is érdekes, mert Belgiumban számos olyan gyógyszergyár működik, amelyek közvetlenül érdekeltek a vakcinagyártásban.

Heysel oltóközpont
Fotó: Judi Tamara

Európa Vakcina-völgyeként emlegetik Belgiumot, ám a körülbelül 11 milliós országban a technikai hibák mellett épp a vakcinahiány nehezíti az oltási kampány sikerét. A kontinens egyik legnagyobb és legmodernebb, Brüsszelben lévő oltási központjában eddig szinte nem volt olyan hét, hogy ne alakuljon ki káosz az oltási meghívók körül.

Belgium már most az európai oltóanyaggyártás egyik központja, az országban három nagy telephelyen is dolgoznak a koronavírus elleni vakcina előállításán.

A Puurs nevű flamand kisvárosban az amerikai Pfizer és a német BioNTech oltóanyagát gyártják, a vallon Seneffe településen pedig a francia Novasep segíti a brit–svéd AstraZeneca vakcinájának tömeges készítését. A brit GlaxoSmithKline (GSK) ugyancsak a belgiumi Vallóniában működteti a világ legnagyobb gyógyszergyárát, ahol a német CureVac és a francia Sanofi koronavírus elleni vakcinájának részeit tesztelik és állítják elő. (A CureVac és Sanofi oltóanyagai egyelőre nem bírnak uniós forgalmazási engedéllyel – a szerk.) Elmondható, hogy a világ tíz legjelentősebb gyógyszergyártója mind jelen van Belgiumban, amely – részben stratégiai elhelyezkedése miatt – 2019-ben egymaga adta az EU biogyógyszeripari exportjának tizenhárom százalékát.

Noha a híradások már most Vakcina-völgyként emlegetik a mindössze tizenegymilliós lakosságú, az uniós székhelyet is adó országot, oltási kampánya eddig mégsem sikertörténet.

Eddig kb. 900 ezer belgát oltottak be, a második adagot pedig a felnőtt lakosság kb. 3 százaléka kapta meg.

A gyorsan felállított és modern oltóközpontok nem tudnak rendeltetésszerűen működni a megfelelő mennyiségű vakcina híján – ez a helyzet az ország legnagyobb ilyen létesítményével, a brüsszeli Heysel oltóközponttal is. Maximális vakcinamennyiség mellett a grandiózus, a városközpontból is kényelmesen megközelíthető épületben napi ötezren kaphatnak védettséget a vírussal szemben. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a nyitvatartási idő minden percében beoltanának valakit. De vannak időszakok, amikor alig tucatnyian várnak a központ előtt.

Az épületet őrző rendőrök elmondása szerint csendes nap várt az oltóközpont munkatársaira. Nem volt ez egész héten így: szerdán akár háromórás várakozási idővel számolhattak az odaérkezők, mert a hatóságok túl sok embernek juttattak oltási meghívót.

 Fel akarták tölteni az üres időpontokat, ezért akár előzetes foglalás nélkül is érkezhettek az oltási tervben soron lévők"

– magyarázta lapunknak az őr, aki szerint rengetegen panaszkodtak a kialakult helyzet miatt. A fennakadások immár megszokottak, a létesítmény csak két hét késéssel, február közepén nyithatta meg a kapuit a vakcinahiány miatt. Most, hogy már csordogál az épp Belgiumban legyártott oltóanyag, viszont a fent említett tervezési és információs technológiai problémák jelentik az akadályt.

A Heysel-központ egyébként a nyitását követő napon máris bezárt, mert a rendszer hibája miatt akkor senkinek sem tudtak meghívót küldeni oltásra.

A régiókra és nemzeti közösségekre osztott Belgiumban pedig további akadály, hogy nem mindegy, milyen nyelven tájékoztatják az oltásra érkezőket. 

Egy flamand anyanyelvű belga nő feljelentést tett a grandiózus központ ellen, ugyanis nem beszél franciául, ott pedig csak francia nyelven tudott tájékoztatást kapni az oltás lehetséges mellékhatásairól.

Az összesen kilenc egészségügyi miniszterrel működő országban a héten terítékre került az oltási stratégia átdolgozása is, mert február végéig nem tudták beoltatni az egészségügyi dolgozók kijelölt arányát.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.