Beiktatták Donald Trumpot, a 47. amerikai elnököt
Beiktatták hivatalába hétfőn Washingtonban Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét.

A rendkívüli hidegre tekintettel a megszokottól eltérően a ceremóniát és az elnöki beszédet beltéren, az Egyesült Államok Capitoliumának kupolacsarnokában tartották.
A beiktatás élő közvetítését a kilátogató közönség szintén fedett helyen, a Washington belvárosában álló nagy sportcsarnokban, a Capital One Arenában követhette, s az elnöki díszmenetet (Presidential Parade) is ott tartják majd.
Amerika aranykorszaka most kezdődik - jelentette ki hétfőn Donald Trump amerikai elnök beiktatási beszédében.
- hangsúlyozta a frissen felesketett amerikai elnök.
"Helyreállítjuk szuverenitásunkat és biztonságunkat, az igazság mérlegét pedig kiegyensúlyozzuk" - emelte ki Donald Trump. "Legfőbb törekvésünk egy büszke, virágzó és szabad nemzet megteremtése lesz. Amerika hamarosan nagyszerűbb, erősebb és jóval kivételesebb lesz, mint valaha volt" - tette hozzá.
Első elnöki rendeletei között országos vészhelyzetet fog hirdetni Donald Trump az amerikai-mexikói határon, és megkezdik több millió illegális bevándorló kitoloncolását - jelentette be az új elnök hétfőn a beiktatását követően tartott beszédében a washingtoni kongresszus kupolatermében.
Trump bejelentette, hogy katonákat fog vezényelni a déli határszakaszra, hogy megállítsák a bevándorlók "katasztrofális invázióját". Közölte azt is, hogy a kartelleket külföldi terrorszervezetnek fogják minősíteni.
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő gratulált Donald Trumpnak és az amerikai népnek az új elnök beiktatásához.
"A mai nap a változások napja, és egyben a reményé is, hogy számos probléma megoldódhat, beleértve a globális kihívásokat is" - emelte ki Zelenszkij hétfő este az X-en tett bejegyzésében. Méltatta az amerikai vezetőt eltökéltségéért, és hangsúlyozta, hogy az általa meghirdetett "erő általi béke" politikával Donald Trump "lehetőséget teremt az amerikai vezetés megerősítésére, valamint a tartós és igazságos béke elérésére".
- jelentette ki az ukrán elnök.
Volodimir Zelenszkij sok sikert kívánt Donald Trumpnak, és kifejezte reményét "aktív és kölcsönösen előnyös együttműködésükre". "Együtt erősebbek vagyunk, és nagyobb biztonságot, stabilitást és gazdasági növekedést tudunk biztosítani az egész világnak és mindkettőnk nemzetének" - zárta üzenetét az ukrán elnök.
Uniós vezetők és a NATO-főtitkár is várakozással tekint az együttműködésre az Egyesült Államok új elnökével
Az Európai Unió várakozással tekint az Egyesült Államok új elnökével való szoros együttműködés elé a globális kihívások kezelésében - jelentette ki az Európai Bizottság, illetve az Európai Tanács elnöke az X közösségi oldalon közzétett üzenetben. Mark Rutte NATO-főtitkár azt írta: közösen érhető el a béke a NATO segítségével.
Ursula von der Leyen bizottsági, valamint António Costa európai tanácsi elnök azonos szövegű bejegyzésben üdvözölte Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét hivatali idejének megkezdése alkalmából. "Az EU várakozással tekint az Önnel való szoros együttműködés elé a globális kihívások kezelése érdekében" - fogalmazott Ursula von der Leyen és António Costa, majd úgy folytatták: "társadalmaink együtt érhetik el a nagyobb jólétet és erősíthetik közös biztonságunkat". Ez a transzatlanti partnerség tartós erőssége - tette hozzá Ursula von der Leyen és António Costa. Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke bejegyzésében azt írta: "új amerikai elnök, megújult transzatlanti szövetség".
Európa készen áll arra, hogy barátként és partnerként működjön együtt a stabilitás, a lehetőségek és a remény világa alakítása érdekében - emelte ki üzenetében az EP-elnök.
Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő üzenetében arra emlékeztetett, hogy a transzatlanti kötelék jólétet hozott és erőt képvisel az Atlanti-óceán mindkét partján. "Együtt erősebbek és nagyobb biztonságban vagyunk a globális kihívások kezelése érdekében" - fogalmazott Kallas, majd hozzátette: "várjuk a partnerségünk folytatását".
Az Egyesült Államok vissza fogja venni a Panama-csatornát és át fogja nevezni a Mexikói-öblöt Amerikai-öböllé - jelentette ki hétfőn Donald Trump amerikai elnök beiktatási beszédében.
A frissen beiktatott republikánus párti elnök szerint a Panama-csatornát "ostoba módon" átengedték Panamának, miután az Egyesült Államok hatalmas összeget fektetett be, és 38 ezer ember életét vesztette annak építése során. A Panama-csatornát illetően leszögezte, hogy a latin-amerikai ország teljességgel megsértette "szerződésünk célját és szellemét", az amerikai hajók, köztük a hadihajók áthaladását túlárazza.
- hangsúlyozta.
A Panama-csatornán áthaladó tengeri forgalom mintegy hetven százaléka az Egyesült Államok kikötőiből indul, illetve oda érkezik. Az Egyesült Államok geopolitikai okokból több mint száz évig őrködött a csatorna állandó semlegessége fölött, de erről a panamai állam immáron egyedül gondoskodik.
Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöke egy rövid videóban számolt be arról, hogy mit jelenthet Magyarország számára Donald Trump második elnöki ciklusa.
"Gratulálunk, Trump elnök! Erősebbek vagyunk, ha együtt lépünk fel" - jelentette ki a kanadai miniszterelnök. "Kanadának és az Egyesült Államoknak van a leggyümölcsözőbb gazdasági partneri viszonya a világon, és egymás legnagyobb kereskedelmi partnerei" - mutatott rá Justin Trudeau.
Benjámin Netanjahu azt ígérte az amerikai elnöknek, hogy az elkövetkező években a két ország közötti kapcsolatok "legszebb napjait" fogják megélni.
Üdvözlő videoüzenetében izraeli miniszterelnök hozzátette: úgy véli, hogy az újbóli közös munka "még szebb csúcsokra" emeli az Egyesült Államok és Izrael közötti szövetséget. Netanjahu üdvözölte Donald Trump előző elnökségének forradalmi lépéseit: "a veszélyes iráni atomalkuból való kivonulást", az amerikai nagykövetség Jeruzsálembe költöztetését és Izraelnek a Golán-fennsík feletti fennhatóságának az elismerését. A miniszterelnök köszönetet mondott Trumpnak a 2023. október 7. óta a Hamasz iszlamista palesztin szervezet fogságában lévő túszok kiszabadítása érdekében tett erőfeszítéseiért.
Olaf Scholz német kancellár a "jó transzatlanti kapcsolatok" folytatását kívánta az Egyesült Államokkal, Németország "legközelebbi szövetségesével". "Az Egyesült Államok a legközelebbi szövetségesünk, és politikánk célja továbbra is az, hogy jó transzatlanti kapcsolatokat ápoljunk. A 27 tagállamot és több mint 400 millió lakost magában foglaló Európai Unió erős szövetség" - írta a kancellár.
Dick Schoof holland miniszerelnök az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében azt írta, Hollandiát és az Egyesült Államokat régóta fennálló, történelmi kapcsolat fűzi egymáshoz.
- tette hozzá üzenetében a kormányfő.
Alexander Stubb finn elnök Donald Trumpnak gratulálva hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok Finnország stratégiai fontosságú partnere és szövetségese. Hozzátette, hogy Trump elnöki mandátuma alatt az együttműködés szorosabbra fűzését várja.
A török elnök emlékeztetett, hogy Donald Trump ismételten kijelentette: véget fog vetni az orosz-ukrán háborúnak, így Törökország is megtesz minden ehhez szükséges lépést. Minél hamarabb meg kell oldanunk ezt a kérdést - szögezte le Recep Tayyip Erdogan, aki szerint ez a témakör szerepel majd a Trumppal folytatandó tárgyalásaik napirendjén.
Erdogan kijelentette: azt kívánja, hogy Donald Trump második elnöksége az egész emberiség javát szolgálja.
Narendra Modi indiai miniszterelnök hétfőn üdvözölte "kedves barátját, Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét", és hangsúlyozta, hogy szoros kapcsolatokat kíván Washington és Újdelhi között. Modi az X-en közzétett üzenete szerint "türelmetlenül" várja, hogy ismét szoros együttműködésben dolgozhasson együtt Trumppal, hogy jobb jövőt építsenek a világ számára, amely mindkét országnak előnyös lesz.
António Guterres ENSZ-főtitkár bízik abban, hogy az amerikai államok, városok és vállalatok továbbra is az alacsony karbonkibocsátásért és a rugalmas gazdasági növekedés érdekében dolgoznak, miután Donald Trump kilépteti országát a párizsi klímaegyezményből - mondta Florencia Soto Nino ENSZ-szóvivő.