2022. november 8., 14:02

Bajban a demokraták? Teljes republikánus sikert hozhat a félidős választás az Egyesült Államokban

November 8-án tartják az Egyesült Államokban a félidős választásokat, melyek során a törvényhozás felsőházának 100-ból 35 helyéért, az alsóház mind a 435 székéért és 39 állam kormányzói pozíciójáért szállnak ringbe a politikusok. A Biden-kabinet hivatali idejének maradék két évét, ezzel együtt a geopolitika folyását is alapvetően meghatározza majd, hogyan alakulnak az eredmények. Az utolsó felmérések alapján nem áll jól a demokraták szénája, bár korai még temetni őket.

kongresszus
Fotó: pixabay.com

Az elmúlt hónapokban rendre enyhe republikánus fölényt jósoltak a közvélemény-kutatások, bár az sosem volt egyértelmű, hogy az amerikai törvényhozás mindkét házában többségre tehetnek szert a republikánusok. Egészen a legutolsó hétig úgy tűnt, a szenátus valószínűleg megőrizheti kvázi demokrata többségét (szavazategyenlőség van ugyan, de a szenátus elnöke a mindenkori amerikai alelnök, aki történetesen demokrata), ám a friss felmérések szerint már ez sem biztosra vehető. Lássuk!

Szenátus

Az Egyesült Államokban óriási rajongótábora van a különböző felméréseknek, amerikaiak milliói böngészgetik rendszeresen a kutatásokat, szinte nincs magára valamit is adó médium vagy agytröszt, amely ne készítene időnként egy-egy közvélemény-kutatást. Ezek közül az egyik legismertebb és legmegbízhatóbb, a gyűjtőoldalként is funkcionáló fivethirtyeight.com (538-an vannak az amerikai elektori kollégiumban - innen a név) most azt írja, felméréseik és modelljeik alapján

inkább valószínű egy republikánus győzelem.

A 35 szenátusi helyért folyó 35 választás különböző kombinációjú eredményeit modellezve arra jutottak, a republikánusoknak 100-ból 59, míg a demokraták 41 esetben érik el a szenátusi többséget. Ezek nem az általunk megszokott százalékos értékek, nem azt szemléltetik 100-ból hány polgár szavazna ide vagy oda, valószínűségekről sem beszélhetünk szó eredeti értelmében, mindenesetre a tendenciákat jól szemléltetik. Érdekes, hogy a fivethirtyeight által még június végén indított program akkor 53-47 arányban tartotta valószínűbbnek a republikánus sikert, ezzel 5 hónap után gyakorlatilag ugyanott tartunk.

A fivethirtyeight modellezése elképesztő bonyolult képletek és algoritmusok mentén zajlik, nem csak különböző közélmény-kutatások összesített eredményeit használják fel, egyéb, bővebben nem részletezett "objektív paramétereket" is alkalmaznak.

Ma reggel megjelent összegzésükben azt írják, az 59-41 arány nagyjából az eldönthetetlen és a valószínű republikánus siker határán mozog. Komoly republikánus győzelem is lehet a dologból, de az sem lenne meglepetés, írják, ha a szenátusban maradna a de facto demokrata többség. Kissé "törökgábori" ez a megállapítás, kétségtelen, de jól szemlélteti az uralkodó bizonytalanságot. Hiába az egyértelműnek tűnő felmérések, néhány állam annyira billeg jelenleg is, hogy képtelenség érdemben megjósolni a helyi választás kimenetelét, emiatt pedig a szenátusi többség kérdése is bizonytalan.

Az USA 117. kongresszusának szenátusában jelenleg 48 demokrata és 50 republikánus politikus foglal helyet, csakhogy két hivatalosan független szenátor miatt tulajdonképpen 50-50 az arány. A patthelyzetet elkerülendő a szenátus elnökének, azaz a mindenkori amerikai alelnöknek a szavazata 101.-ként dönt. Így alakult ki a demokrata többség a szenátusban. Érdemes megjegyezni, az alelnök csak patthelyzet esetén rendelkezik szavazati joggal, egyébként nem.
Képviselőház

Ha a szenátusról azt írtuk, kétséges,

a kongresszus képviselőházáról nyugodtan kijelenthető, szinte biztosan erős alsóházi republikánus többséggel alakul majd meg az új, immár 118. USA-kongresszus jövő januárban. 

A fentihez hasonló modellek 100-ból 84 esetben jósolnak republikánus és mindössze 16 esetben demokrata többséget, ennek ellenére a verseny nem lefutott. Az egyes képviselőházi választások igen szorosak lehetnek (az országos, általános közvélemény-kutatások szerint a két oldal szinte fej-fej mellett halad), ráadásul a 2020-ban átalakított választási körzetek miatt néhol jóval komolyabb kihívás elé néznek a republikánusok, mint korábban.

Ezzel együtt a fivethirtyeight elemzői azt írják, a mai választásban simán benne van a republikánusok földcsuszamlás-szerű győzelme az alsóházban.

Hogy ne szaporítsuk feleslegesen a szót és a karaktert, érdemes megnézni az alábbi két ábrát. 

felmérés
Fotó:  fivethirtyeight.com

A szimulált eredmények eloszlása. A középső vastag fekete vonal jelzi az alsóházi többség határát, figyeljük meg mennyivel több piros pötty látható az ábrán, ahogy azt is, mennyivel több pötty látható a republikánus "szélen". Értelemszerűen minél jobban eltávolodunk a középső fekete vonaltól, az annál több képviselőt jelent egyik vagy másik pártnak.

felmérés
Fotó:  fivethirtyeight.com

Ezen az ábrán nagyjából a fenti adatok láthatóak, két különbséggel. Az egyik csak dizájn kérdése, itt oszlopdiagramon látjuk kvázi ugyanazt, de a másik már jóval érdekesebb. Érdemes a szürke téglalapot nézni, az összes lehetséges kimenetel 80%-a abba a zónába esik. Gyakorlatban ez azt jelenti, a republikánusoknak 80% esélyük van megszerezni az alsóház 435 helyéből 214-246 széket.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.