2025. május 11., 10:38

Az USA fontolóra veszi Grönland szabad társulási megállapodással történő csatlakozásának tervét

Amerikai tisztviselők tárgyalnak arról a tervről, hogy az Egyesült Államok Grönlandot az Egyesült Államok befolyási övezetébe vonja be egy hasonló megállapodáson keresztül, amelyet az Egyesült Államok arra használ, hogy szoros kapcsolatokat tartson fenn néhány csendes-óceáni szigetországgal.

Hogyan tovább?
Fotó: TASR/ma7

Erről a Reuters számolt be két meg nem nevezett amerikai tisztviselőre és egy másik, a megbeszéléseket ismerő személyre hivatkozva.

Donald Trump elnök többször beszélt arról, hogy a világ legnagyobb szigetét az Egyesült Államokhoz kell csatolni.

A fontolgatott terv szerint a Trump-kormányzat azt javasolná a grönlandi vezetőknek, hogy a sziget kössön úgynevezett szabad társulási megállapodást (COFA) az Egyesült Államokkal.

Ezeknek a megállapodásoknak a konkrét részletei - amelyeket az Egyesült Államok eddig csak olyan kis szigetállamokkal kötött, mint Mikronézia, a Marshall-szigetek és Palau - az aláíróktól függően változnak. Az Egyesült Államok kormánya azonban jellemzően egy sor alapvető szolgáltatást nyújt számukra, a postai kézbesítéstől kezdve a válságkezelésen át a katonai védelemig. Cserébe az amerikai hadsereg szabadon tevékenykedhet ezekben az országokban, és az USA-val folytatott kereskedelem nagyrészt vámmentes.

Trump, aki 2019-es első hivatali ideje alatt már felvetette az ötletet, hogy Grönlandot amerikai ellenőrzés alá vonja, amikor nyilvánosan felajánlotta, hogy megvásárolja Dániától, most, miután januárban visszatért a Fehér Házba, erőteljesen szorgalmazza a tervet. Az ajánlat nemzetközi felháborodást váltott ki, és Koppenhága azonnal abszurdnak bélyegezte.

Egy COFA-típusú megállapodás nem teljesítené teljes mértékben Trump azon törekvését, hogy Grönlandot az Egyesült Államok részévé tegye - írja a Reuters. De az ügynökség forrásai szerint nem ez az egyetlen terv az asztalon, és számos gyakorlati akadályba ütközne.

A COFA megállapodásokat független országokkal írták alá, és Grönlandnak valószínűleg előbb el kellene válnia Dániától ahhoz, hogy egy ilyen terv megvalósulhasson.

Bár a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a grönlandiak érdeklődnek a függetlenség iránt, a grönlandiak többsége nem akar az Egyesült Államokhoz tartozni. Egy olyan COFA-megállapodást, amely megfosztaná őket autonómiájuk egy részétől, a szigetlakók szkeptikusan fogadnának.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.