2025. május 1., 15:22

Az uniós Green Deal politika következményei - Franciaországban minden másnap öngyilkos lesz egy gazda

Az Európai Bizottság (EB) által átültetett uniós Green Deal politika keretében az európai agrárgazdálkodókra nehezedő egyre súlyosabb korlátozó intézkedések hatásai egyenes összefüggésben vannak a szegmensben tevékenykedő vidéki lakosság mentális egészségének szélsőséges mértékű romlásával, Franciaországban például már rekordszintre emelkedett az öngyilkosságok gyakorisága a gazdák között – számolt be a munkabiztonságért és egészségért felelős európai ügynökség (EU-OSHA) jelentésére hivatkozva több hírforrás, köztük a france24.com is.

 

Franciaország
Fotó: TASR/AP

Alig néhány évtizeddel ezelőtt még az alapiskolás honismereti vagy földrajz tankönyvek GDP-képzést tárgyaló fejezeteiben is egyértelművé tették, hogy a fejlett gazdaság alapja az erősödő ipar, az önellátást biztosítani tudó mezőgazdasági szektor és az ezeket kiegészítő szolgáltatási szegmens. Bár a volt szocialista blokk országaiban az ipar erősítését erőltető mantrák kétségkívül nem voltak híján az ideológiai megfontolásoknak, azt alighanem ma sem vitatná senki sem, hogy a gazdaság hármasának akkor leírt ideáljában könnyebb volt megtalálni a logikát, mint abban, amit ma Brüsszelből az „új szép jövő” szükségszerűségeiként megpróbálnak elhitetni.

Logikusan gondolkozva, vagy ha úgy jobban tetszik „józan paraszti ésszel” ugyanis aligha lehet megérteni, hogy miként illeszkedhetne a lakossági jólét emelkedésének a gazdasági fejlődéshez kötött egyenletébe az olyan intézkedések együttese, amelyek az agrárium kényszerű leépítését hozzák, az ipart pedig az energiaárak egekbe emelésével és eladhatatlan termékek gyártására kötelezésével lehetetlenítik el. Pedig dióhéjban éppen ez jellemzi azt a brüsszeli politikát, a Green Dealt, amelyre az uniós bürokraták már a most a legtöbbet költik az európai adófizetők euróiból, s amelyre még többet terveznek költeni a jövőben.

Arról a Brüsszelről beszélünk, amely – hogy csak egy gondolat elejéig ismét visszatérjünk a letűnt idők tankönyveinek példájához – a gazdaság működésére vonatkozó logikus és használható tudásanyagot az oktatásban is leváltotta a megosztott és digitális gazdaság, a startupok, a befogadó és safe space-kel rendelkező munkahelyek, a fenntarthatóság, a sokszínűség szükségességének és megannyi más semmire sem jó ideológiai jelszónak a hangoztatására.

De visszatérve az idézett jelentés legfőbb megállapításaira. Az unió egyik legjelentősebb agrártermelésével rendelkező Franciaországban az elmúlt időszak statisztikái szerint átlagban minden második nap öngyilkos lesz egy gazda. 

A számokra és az érintettek körülményeire alapozó elemzés szerint jelentős részben amiatt, mert a hagyományos vidéki életformát és gazdálkodást folytató ottani farmerek élet és munkakörülményei a rájuk vonatkozó uniós bürokratikus megkötések, regulációs nyomások és más intézkedések olyan szintet értek el, amellyel a többségük már nem képes megbirkózni. Az ezek összeségéből adódó helyzet összehasonlítható a hollandiai és az írországi állapotokkal, ahol az utóbbiban például támogatást kapnak a tevékenységükkel felhagyó gazdák, az előbbiben pedig például a szarvasmarha tenyésztőket farmjaik kisajátításával fenyegeti a helyi kormányzat, amennyiben nem csökkentik termelésüket.

Történik mindez a 2019-ben bemutatott „zöld egyezmény” vagyis az uniós Green Deal politika alapelvei és előirányzásai mentén. Annak a szakértők sokasága szerint is megvalósíthatatlan politikának a mentén, amely vitatott elvek és homályos érvek alapján az emberi tevékenység által termelt „üvegházhatású gázok” 55 százalékos csökkentésének célját tűzte ki 2030-ig, az úgynevezett „klímaneutralitás” elérését pedig 2050-ig. Ezeknek a célkitűzéseknek az alapján sok más mellett a növényvédőszerek és a trágyázás jelentős mértékű csökkentését írják elő az uniós szabályozások, figyelmen kívül hagyva, hogy ezek következményei a Mercosur szabadkereskedelmi megállapodáshoz hasonló egyezményekkel együtt teljesen ellehetetlenítik az uniós agrárium résztvevőinek nagy részét. Na de miért is érdekelne ez bárkit is Brüsszelben?

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.