2022. szeptember 3., 11:13

Az ukrán vezérkar elismerte, lövik a zaporizzsjai atomerőmű környékét

Az elmúlt hetekben a fél világ azt találgatta, vajon saját magukat lövik az oroszok az általuk megszállt zaporizzsjai (helyesebben inkább enerhodari) atomerőmű területén (ahogy azt Ukrajna és a nyugati sajtó sugallta), vagy az ukránok lövik a létesítményt (ahogy azt az oroszok és a logika). Most végre egy kicsit közelebb jutottunk az igazsághoz, ugyanis az ukrán hadvezetés tulajdonképpen elismerte, lövik az atomerőmű területén állomásozó(?) orosz egységeket.

A zaporizzsjai atomerőmű
A zaporizzsjai atomerőmű
Fotó: TASR

Az elején érdemes tisztázni valamit. Miközben a háború egyértelmű agresszora Oroszország, az atomerőmű területén történtek kapcsán nem lehet ennyire sommás megállapításokat tenni. Részletesen ebben a cikkben foglalkoztunk az atomerőmű körüli narratívákkal és a lehetséges forgatókönyvekkel, itt csak legyen elég annyi, hogy a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján valóban ukránok lőtték az Enerhodar környékén állomásozó oroszokat. Ezzel együtt Moszkva nem véletlenül küldött csapatokat az erőmű környékére, valószínűsíthető céljuk, hogy Európa legnagyobb hasonló létesítményét az orosz hálózatra kapcsolják át. Érthető, hogy az ukránok meg szeretnék akadályozni mindezt, más kérdés, milyen árat kell fizetnie ezért a régió, sőt, Kelet-Közép-Európa lakosságának.

Míg korábban az ukránok azt állították, nem ők lövik az atomerőművet, csak az orosz hadsereg "hamis zászlós hadműveletéről" van szó, addig pénteken az ukrán vezérkar hivatalos tájékoztatójában már elismerték:

csapást mértek Enerhodarra.

Hogy pontosan hova és mekkorát, az a nyilatkozatból nem derül ki egyértelműen. Azt írják, Herszon és Enerhodar környékén is megsemmisítettek "három ellenséges tüzérségi rendszert", egy lőszerraktárat és "legfeljebb egy századnyi" orosz katonát.

Ezzel együtt az ukránok azt állítják, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) érkezését várva az oroszok "minden katonai felszerelést" elszállítottak a területről és szétszórták azokat a közeli településeken. Az ügynökség illetékesei már kedden megérkeztek az atomerőmű területére, a delegációt az IAEA igazgatója személyesen vezeti, ráadásul a tervek szerint a szervezet szakemberei maradnak is. Az IAEA jelenleg is tárgyal Moszkvával ennek feltételeiről.

Az egyébként is elképesztően bonyolult történetnek újabb csavart ad, hogy az orosz védelmi minisztérium azt állítja, a delegáció érkezésével egy időben ukrán különleges erők kíséreltek meg átkelni a Dnyeperen. Moszkva szerint az volt a céljuk, hogy "emberi pajzsként" használva a delegáció tagjait, visszafoglalják az erőművet. Ennek az állításnak egyelőre semmiféle forrása és bizonyítéka nincs az orosz védelmi tárca közleményén kívül. 
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.