2022. április 28., 17:02

Az orosz titkosszolgálat szerint már Lengyelország is Ukrajna területi épségére tör

Érdekes, eddig főként csak közösségi oldalak kommentszekcióiban emlegetett hír jelent meg az orosz kormányközeli RT-n. A (nem csak) nyomokban orosz propagandát szállító oldal ugyanis azt írja egy magasrangú orosz titkosszolgára hivatkozva, hogy az Egyesült államok megegyezett Lengyelországgal, Ukrajna nyugati része Varsóhoz kerülhet egy esetleges rendezés esetén.

volhínia
Fotó: volhynia.com

Szergej Nariskin, az orosz titkosszolgálatok külföldi hírszerzését koordináló ügynökség (SzVR) vezetője, Putyin elnök közeli bizalmasa azt nyilatkozta, hogy hamarosan lengyel csapatok indulhatnak el a lengyel-ukrán határ felé, hogy kellő pillanatban, békefenntartó jelleggel megszállják Ukrajna nyugati területeit - amerikai jóváhagyással. 

Nariskin szerint az orosz hírszerzésnek egyértelmű bizonyítékai vannak az amerikai-lengyel együttműködésre.

A forgatókönyv a következő: békefenntartó célzattal lengyel katonák vonulnának be Ukrajna területére, hogy az "orosz agressziótól" megvédjék a lakosságot, majd Lengyelország ottfelejtené magát Ukrajnában. Számos történelmi példát láttunk már hasonlóra, csinálták ezt már az oroszok is több helyütt. 

Bár ma úgy tűnhet, a lengyel-ukrán barátság sosem volt különösebben virágzó. A mostani jó viszony is sokkal inkább a közös ellenségnek tudható be, semmint a nagy barátságnak. A lengyel lakosság komoly sérelmeket táplált korábban az ukránok iránt, hiszen a második világháború káoszában, 1943 és 1945 között mintegy 120-150 ezer(!) lengyel civilt gyilkoltak le a német megszállás alatt lévő Volhíniában az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) katonái. A lengyel szejm pár évvel ezelőtt népirtásnak minősítette a történteket. Volhínia még a XVIII. század végén, Lengyelország kvázi megszűnése idején lett az orosz birodalom része, majd az 1920-as lengyel-orosz háborúban Varsóhoz került. A második világháború előestéjén a Molotov-Ribbentrop paktum a Szovjetunióhoz csatolta, majd német megszállás alá került, végül a háború után újra szovjet fennhatóság alá. A Szovjetunió szétesése után lett Ukrajna része, státuszának rendezéséről sosem sikerült megállapodni.

Az oroszok úgy tudják, a lengyel akcióra Washington nyomására, de NATO-mandátum nélkül kerül majd sor, legfeljebb önkéntességi alapon segíthetnek be a tagállamok. Hogy az orosz hírszerzés honnan szedi ezeket az információkat, illetve milyen bizonyítékai vannak az eddig legfeljebb összeesküvés-elméletként felmerülő elképzelésre, nem tudni. Ugyanennyi erővel Kárpátalja magyar, esetleg dél, dél-kelet Ukrajna román megszállását is vizionálhatnák, bár ez utóbbi abból a szempontból még inkább elképzelhetetlen, hogy a térségben orosz stratégiai célpontok is vannak.

Nariskin szerint a lengyelek csak olyan területeket szállnának meg Ukrajnában, ahol "esélyük sincs orosz katonákkal találkozni". 

Állítólag a lengyel titkosszolgálat már azon dolgozik, hogy találjon néhány kollaboránst az ukrán elitből, akik hajlandóak lennének támogatni a "békefenntartást" és néhány stratégiai fontosságú infrastrukturális célt. Nariskin szerint a lengyelek ugyanazt próbálják meg eljátszani, amit az első világháborút követő lengyel-orosz háború során. Akkor - így Nariskin-, a nyugati nagyhatalmak hallgatólagos beleegyezést adtak a lengyel megszállásra, hogy Varsó így állítsa meg az Európa felé tartó bolsevik fenyegetést.

Érdekes módon Nariskin nyilatkozatát szinte azonnal átvették a nyugati médiumok, a Reuters nem sokkal megjelenés után már szemlézte is. Az is érdekes, hogy egy Lengyelországot jól ismerő forrásunk a téma kapcsán azt mondta, a lengyel médiumok az elmúlt hetekben komolyan foglalkoztak Volhínia kérdésével, a lengyel közbeszéd része a terület visszafoglalása. Forrásunk ugyanakkor kiemelte, a megszólalók szinte kivétel nélkül arra jutottak, a lengyel állam nem indulhat el ezen az úton.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.