Az olimpiai milliárdok vonzzák a maffiát, az olasz hatóságok megpróbálnak közbelépni
Az a több milliárd euró, amelyet az olasz kormány, a helyi hatóságok és a magánbefektetők az idei téli olimpiai játékok észak-olaszországi megrendezésére fordítanak, nagy vonzerőt jelent a maffia számára.
A hatóságok igyekeznek megakadályozni a maffia beszivárgását a közbeszerzésekbe, és több céget eltiltottak a pályázástól. Az állami tulajdonban lévő Simico, amely mintegy 3,5 milliárd euró értékű szerződéseket kezel, azt mondta, hogy mesterséges intelligenciát is használ a vállalatok átvilágítására.
- áll a belügyminisztérium alá tartozó DIA különleges maffiaellenes egysége egy tavalyi jelentésében.
A hivatal 2024-ben, a legutóbbi rendelkezésre álló adatok szerint több ezer céget és magánszemélyt vizsgált át, és mintegy öt tucat pozitív esetet jegyzett fel.
- válaszolta a Simico arra a kérdésre, hogyan próbálja megakadályozni a maffia beszivárgását a közbeszerzésekbe.
A Simico a központi kormány által finanszírozott szerződéseket kezeli. Ezek közé tartozik legalább 100 projekt, mintegy 3,5 milliárd euró értékben. A vállalat rámutatott például arra az alkalmazására, amelynek keretében mesterséges intelligencia segítségével világítja át a vállalatokat. Együttműködési jegyzőkönyvet írt alá például a pénzügyi rendőrséggel is.
Ferrante szerint az átláthatóság hiánya és a szokásos közbeszerzési eljárások alóli kivételek, amelyeket a hatóságok kihasználtak az olimpiával kapcsolatos szerződések odaítélésére, olyan környezetet teremt, amely hajlamos a maffia beszivárgására. „
- mondta Ferrante. Szerinte a Simicónak több információt kellene közzétennie a honlapján az alvállalkozókról, amelyek között maffiakapcsolatokkal rendelkező cégek is lehetnek.
Decemberben az olasz belügyminisztérium közölte, hogy tavaly hat tucat céget tiltott el az olimpiával kapcsolatos szerződésekben való részvételtől, mert nem tettek eleget az esetleges maffiakapcsolatok ellenőrzésére vonatkozó követelményeknek. Ferrante szerint a nyilvánosság valószínűleg csak az olimpiai játékok után fog értesülni arról, hogy a rendőrség vagy az ügyészség milyen nyomozásokat indított egyes ügyekben, tekintettel az ilyen vizsgálatok összetettségére.