2022. június 6., 16:04

Az Interpol vezetője szerint szervezett bűnözői csoportokhoz kerülhetnek az Ukrajnába küldött fegyverek

Érdekes, fájóan keveset idézett cikk jelent meg a brit Guardian-nél. A lap az Interpol főigazgatóját, Jürgen Stockot idézve azt írja, reális a félelem, hogy az Ukrajnába küldött fegyverszállítmányok szervezett bűnözői csoportoknál kössenek ki. 

fegyver
Képünk illusztráció
Fotó: pixabay.com

A nemzetközi nyomozóügynökség első embere kijelentette, amennyiben az európai közösség nem fokozza az Ukrajnába küldött fegyverszállítmányok ellenőrzését, csak idő kérdése, hogy a megtámadott országnak segítségül küldött fegyverek és haditechnika szervezett bűnözői csoportoknál kössön ki. 

Stock szerint amint véget ér a konfliktus (vagy talán már közben is - a szerk. megj.) kézifegyverek, gránátok és nehézfegyverek fogják elárasztani a nemzetközi feketepiacokat.

A szakember szerint mindez elkerülhetetlen, hacsak az európai államok nem vezetnek be egy jóval szigorúbb ellenőrzési eljárást. 

Amint elhallgatnak az ágyúk, jönnek az illegális fegyverek. Pontosan tudjuk, hiszen ugyanez történt számos más konfliktusban is. A bűnözők már most, ahogy beszélünk, figyelnek rájuk (értsd: a fegyverekre)

- jelentette ki az igazgató, hozzátéve, ilyenkor minden szervezett bűnözői csoport igyekszik kihasználni a helyzetet és minél több, később jó áron értékesíthető fegyverhez jutni. Stock szerint nem csak kézifegyvereket zsákmányolhatnak, hanem nehézfegyvereket is, páncéltörő gránátokat és vállról indítható rakétákat. Egyetlen ország sem tud egyedül megbirkózni egy ilyen helyzettel, hiszen a bűnözők is globális szinten működnek. Stock azt állítja, a fegyverek nem csak az Ukrajnával szomszédos államokba kerülhetnek. Egész Európában, sőt világszerte felbukkanhat majd az a haditechnika, amelyet a Nyugat ellenőrizetlenül ömleszt Ukrajnába.

A mostanival meglepően összecsengő problémára hívták fel a figyelmet amerikai elemzők is. Áprilisban nevük elhallgatását kérő fehér házi források állították azt, a washingtoni adminisztráció illetékeseinek jórészt fogalma sincs róla, mi történik az Ukrajnába küldött felszereléssel. A CNN akkor azt írta, számolni kell a lehetőséggel, hogy az amerikai fegyverek olyan hadsereghez vagy milíciához kerülnek, akiket "az USA nem akarna felfegyverezni". Akkor, hasonlóan Stockhoz, több amerikai elemző is felhívta rá a figyelmet, nem lenne példa nélküli, hogy amerikai fegyverek kerülnek rossz kezekbe. Az amerikai védelmi minisztérium már  2020-ban, jóval a háború kitörése előtt jelezte, probléma lehet Ukrajnában az amerikai fegyverekkel.

Az Interpol most azt szeretné, ha a tagállamok minél gyakrabban és hatékonyabban alkalmaznák a szervezett által korábban, éppen hasonló célokra létrehozott adatbázist, függetlenül attól, éppen milyen fegyverszállítmányokat küldenek Ukrajnába.

Stock érdekes módon nem csak fegyverekről beszélt, kiderült ugyanis, hogy a nemzetközi hatóságok kiterjedt műtrágyalopásokról, sőt hamisított mezőgazdasági vegyszerekről is tudnak, üzemanyaglopásokról már nem is beszélve.

Az Interpol jelezte, politikai célú nyomozásokban nem vehetnek részt, így nem is vizsgálják orosz oligarchák európai pénzmosásait, de az ukrán kormány azon kérését, hogy segítsenek azonosítani a háború áldozatait, teljesíteni fogják.

Csak néhány példa azzal kapcsolatban, miként kerülhetnek illetéktelen kezekbe a fegyverszállítmányok. Nem is kell feltétlenül arra gondolni, hogy ukrán gengszterek amerikai rohampuskákkal lövöldözzenek egymásra egy ibizai bár előtt. Elég, ha felütjük a történelemkönyvet. Miután az afgán mudzsahedínek amerikai segítséggel kikergették az oroszokat Afganisztánból, rengeteg hadianyag maradt náluk, amelyeket az afgán polgárháborúban saját népük ellen használhattak fel. Egy korábbi tudósítás szerint a mintegy ezer Afganisztánba küldött rakétából kétszáz nem szovjet helikopterekben és repülőgépekben kötött ki, hanem a feketepiacon, rosszabb esetben pedig a terror ellen indított háború során a amerikai katonákat gyilkoltak vele. Arról pedig, hogy mennyi fegyver juthatott a tálibok kezére, amikor Joe Biden parancsára az USA tavaly kivonult Afganisztánból, már ne is beszéljünk...
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.