2024. augusztus 12., 10:39

Az ingyenélés kifizetődő Németországban

Úgy tűnik, Németországban már nem kifizetődő dolgozni. A segélyezettek száma már a második egymást követő évben emelkedik, annak ellenére, hogy a munkaerő iránti kereslet jelentős.

Fizetnek az ingyenélőknk
Munkaügyi hivatal
Fotó: Facebook

Jelenleg 5,54 millió ember részesül szociális segélyben, ami 2018 óta a legmagasabb szint - erősítik meg a statisztikák.

Nem meglepő, hogy a szabályok megszegéséért járó szankciók az ellátás igénybevételekor csak papíron léteznek, a gyakorlatban nem - írja a Die Welt.

Renate Schwimmer, a munkaügyi hivatal munkatársa a Die Welt és a Bild című újságnak a hihetetlen helyzetről számolt be. A lapok egyébként a nevét megváltoztatták, és a munkahelyét szándékosan nem említik, tekintettel az általa közölt megdöbbentő információkra. Ő 135 ügyfelet gondoz.
Néhányukat hat éve nem láttam" 

- mondta. Az, hogy nem jelennek meg a találkozókon, és nem fogadják el a felajánlott munkát, nem változtat azon, hogy segélyt kapnak. És az ilyen esetek természetesen nem egyediek.

Az ügyfél a 30-as évei közepén jár, és a középiskola elvégzése óta nem dolgozott. Utoljára majdnem négy éve beszéltünk telefonon. Egyébként lenyomozhatatlan"

- mondta.

Elmondása szerint egy másik ügyféllel 2018 óta nem beszélt,  de rendszeresen kap pénzt az államtól a számlájára.

Munkát ajánlana egy házaspárnak is, mindketten a 30-as éveikben járnak. Hat éve kapnak segélyt, és hatodik gyermeküket várják. Utoljára négy éve beszélt velük. Akkor a férfi egyenesen azt mondta neki, hogy

mindig is nagy családot akartak, így teljesül az álmuk, amit az állam finanszíroz"

- mondja.

Hasonló eseteket kezelnek kollégái Németország-szerte. Mindannyian egyetértenek abban, hogy szankciókat kell alkalmazni, ha a segélyezettek nem tesznek eleget kötelezettségeiknek, és szigorú ellenőrzésekre van szükség.

Most azt csinálhatsz, amit akarsz, és nem történik semmi, a pénzt akkor is megkapod"

- mondja Schwimmer.

Egy másik probléma a szociális juttatások könnyű hozzáférhetősége a külföldiek számára. A statisztikák szerint a segélyezettek 47 százaléka migráns hátterű.

A legtöbbjük nem beszél németül, és nem tudnak elhelyezkedni"

- mondja Schwimmer.

Úgy véli, hogy a potenciális segélyezetteknek először megfelelő szintű német nyelvtudást kellene tanúsítaniuk, mielőtt segélyt kapnának.

Nem hiszem, hogy ez megtörténik. A politikusok a valóságon kívül élnek"

- zárta gondolatait.

Idén januártól az ellátások összege egy felnőtt esetében havi 502 euróról 563 euróra emelkedett. A hat év alatti gyermekek esetében 357 euróra, a hét és 14 év közötti gyermekek esetében 390 euróra, a 14 éves és idősebb gyermekek esetében pedig 471 euróra emelkedett. A Merkur.de honlap szerint a segélyezettek lakbér- vagy fűtési támogatásra is jogosultak.

A szakszervezetek élesen bírálták a helyzetet.

Az én szememben ez tiszteletlenség a munkavállalókkal szemben"

- mondta Ralf Luther, a Magdeburgi Ipari és Kereskedelmi Kamara alelnöke.

Hans Peter Wollseifer, a Német Kézművesek Központi Szövetségének elnöke szerint egyre inkább elmosódnak a határok a szociális juttatások és a rendes munka között. Ez pedig azt jelenti, hogy sokak számára inkább megéri nem dolgozni, mint dolgozni.

A Német Kis- és Középvállalkozások Szövetsége (BVWM) arra figyelmeztet, hogy a német gazdaság gerince, a kis- és középvállalkozások azt fontolgatják, hogy abbahagyják a vállalkozásukat. Egy tavalyi felmérésre hivatkoznak, amely szerint a középvállalkozások 26 százaléka be akarja zárni vagy külföldre akarja költöztetni a tevékenységét.

A Focus honlapja szerint a cégek elsősorban a szakképzett munkaerő hiányával, a magas adóterhekkel és a túlzott bürokráciával küzdenek.

Bár az iparban továbbra is keresik a munkaerőt, július végén 82 ezerrel 2,8 millióra nőtt az állás nélkül maradtak száma.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.