2022. március 9., 17:10

Az EU ismeri a receptet az orosz gázfüggőség ellen: A lakosság csavarja lejjebb a fűtést

Mind gyakrabban jut az ember eszébe egy jelenet az Üvegtigrisből. Kamarás Iván karaktere a sorozat második részében kétségbeesve megkérdezi a büfé törzsvendégeitől, "Itt mindenki hülye". Mire jön a válasz, "Itt? Mindenki!". A brüsszeli vezetés kapcsán az elmúlt napokban egyre-másra adja magát az analógia.

fűtés radiátor
Fotó: unsplash.com

Talán (még) nem bűn bevallani, hogy az ominózus nyilatkozatba először az oroszpárti RT-n futottunk bele, ezzel a címmel: "Az EU azt mondja állampolgárainak, vegyék le a fűtést." Mivel rendes hivatkozás nélkül, pusztán Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének Strasbourgban az EP előtt szerdán elmondott beszédére hivatkoznak, némi kétkedéssel fogadtuk az állítást. Reménykedtünk benne, álhíren kaptuk az oroszokat. 

Bárcsak!

Később a nyugati fősodorban szügyig álló brit The Guardian is hozta a beszámolót ugyanerről a felszólalásról, csakhogy ők jó mélyen eldugták a cikkben a kompromitáló mondatokat. Nem is csoda! Az EU főképviselője, tehát a szervezet egyik első embere ugyanis azt találta mondani:

Az év végére a kétharmadára kell csökkentenünk orosz gázfüggőségünket. Nehéz cél ez, de elérhető, ha igazán elszánjuk magunkat. Ez azt jelenti, hogy az európai polgároknak lejjebb kell csavarniuk a fűtést házaikban. Mindenkinek meg kell tennie a maga egyéni erőfeszítését, ha arról van szó, hogy visszavágjuk a (földgáz)használatunkat.
Hogy az olvasó ne vádolhasson minket azzal, tendenciózusan, Borrell szavait elferdítve fordítottuk le mondanivalóját, álljon itt az EU dilettantizmusának örök tanúságául az eredeti szöveg is: "(...) by the end of the year, we will have cut our dependence on Russian energy by two-thirds. It is a difficult objective but something which is achievable if we really put our minds to it. It means that European citizens need to turn the heat down in their houses. Everybody needs to make an individual effort when it comes to cutting use.” 

Borrell meggyőződése szerint Putyin az Európába exportált földgázból is olajból finanszírozza világhódító terveit, így ha megfosztjuk ettől a lehetőségtől, önmaga dugájába dől. Fékevesztett zsenialitásával sajnos csak arról feledkezik meg, hogy az oroszok az elmúlt években nagy erőkkel dolgoztak az alternatív piacok elérésén (lásd Toldi Ottóval készített interjúnkat), miközben Európa Greta Thunberg sárga esőköpenyébe bújva kereste a zöldebb jövőt. Nekünk tehát legalább annyira, ha nem jobban fog fájni, ha hirtelen kitaláljuk, nem kérünk az orosz gázból. 

Csak két szám. Az Európai Unió éves földgáz-fogyasztása 500 milliárd köbméter körül alakul (COVID nélkül), miközben ennek 80%-át kénytelen importból fedezni. Oroszországból az EU teljes importmennyiségének közel fele érkezik. Ezt kellene néhány év alatt felülírnunk.

Ahelyett tehát, hogy az EU vezetői az elmúlt években kezelték volna ezt a valóban létező és fontos problémát, még mélyebb oroszfüggőségbe lökték a lakosságot (például azzal, hogy közellenséget csináltak az atomenergiából).

A legröhejesebb az, hogy most ebből egy hirtelen elszánással, mint Münchausen báró a vízből, már 2030-ra szeretnének kikeveredni, pusztán túlreagált jóemberkedés miatt.

Csakhogy míg Rudolf Erich Raspe mesebeli német figurája legalább saját haját rángatta, addig Borrell és hasonszőrű társai a miénket. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.