Az EU többet költ cenzúrára, mint rákkutatásra
Az Európai Unió vezetése több száz olyan projektet fizet az uniós adófizetők zsebéből, amelyek a véleményszabadság korlátozása által gyakorlatilag cenzúrát valósítanak meg, erre a célra Brüsszel csaknem 650 millió eurót ad, ami mintegy harmadával magasabb összeg, mint amit a rákkutatás támogatására költenek – számolt be több hírforrás, köztük az europeanconservative.com is.

Az idézett hírforrás hivatkozik a Mathias Corvinus Colegium oldalán nemrégiben közzétett jelentésre, amelynek készítői az uniós finanszírozás kapcsán egy nyugtalanító trendre mutatnak rá, konkrétan arra, hogy a brüsszeli vezetés mind nagyobb összegeket költ olyan projektekre, amelyeket a „gyűlöletbeszéd” és a „dezinformációk” elleni küzdelemmel indokolnak, holott ezen programok által gyakorlatilag csak a közbeszédet igyekeznek ellenőrizni, illetve megteremteni azokat az eszközöket, amelyek segítségével elnyomják az uniós vezetés narratívájába nem beilleszkedő vagy azokkal szembemenő hangokat.
Ez a módszer pedig színtiszta cenzúrát jelent és az ilyen programok a véleményében uniformizált uniós polgár megteremtésének célja mentén valósulnak meg. Rámutatnak: a módszer fő jellemvonása, hogy minden, az EU vezetésének hivatalos álláspontjától eltérő álláspontot „dezinformációnak”, „gyűlöletbeszédnek” vagy más egyértelműen negatívan minősített fogalomnak jelöl meg. Megállapítják: cél egy olyan erkölcsi pánik létrehozása is, amellyel indokolni lehet a cenzúra olyan szélleskörű eszközeit, mint a digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) vagy az úgynevezett Demokratikus Pajzs (EDS).
Ez az összeg egy kisebb uniós tagország esetében egész tárcák költségvetésével ér fel. Miközben tudni kell, hogy ezt az óriási összeget javarészt olyan álcivil szervezetek kapják meg, amelyek jól fizetett alkalmazottainak tevékenysége a gyakorlatban abban áll, hogy ők mondják meg melyek azok az információk, amelyekhez például a közösségi médiában hozzájuthatnak azok az uniós polgárok, akiknek az adójából mindezt finanszírozzák.
Persze. mint ahogy az unió esetében már bevált gyakorlattá lett, ezúttal is a megkérdezésük nélkül. Ezeknek a tényeknek a tükrében már sokkal reálisabbnak tűnik például a Trump kormányzat azon nemrégi megjegyzése is, mely szerint az unió gyakorlatilag egy többé-kevésbé palástolt diktatúrát valósít meg a polgáraival szemben.