Az EU szigorúbb szabályokat javasol az emberkereskedelem felszámolására
Az Európai Bizottság szigorúbb szabályok bevezetésére tett javaslatot az emberkereskedelem megelőzésére és leküzdésére, az aktualizált jogszabályok erősebb eszközöket biztosítanak a bűnüldöző és igazságügyi hatóságok számára a kizsákmányolás minden formájának kivizsgálásához és elszámoltatásához - közölte a brüsszeli testület hétfőn.

Ylva Johansson belügyekért felelős biztos brüsszeli sajtótájékoztatóján az uniós bizottsági javaslat részleteit ismertetve közöle, a testület azt szeretné elérni, hogy az emberkereskedelem áldozatai által nyújtott szolgáltatások tudatos igénybevétele bűncselekménynek minősüljön.
Az Európai Bizottság javaslata kötelező szankciókat javasol a vállalatokkal szemben is az emberkereskedelemmel kapcsolatos bűncselekmények elkövetése miatt, és nem csak az egyénekkel szemben.
Az emberkereskedelemmel kapcsolatos bűncselekményekért felelősségre vont jogi személyekre vonatkozó kötelező szankciók magukban foglalják a közhasznúságból való kizárásukat, illetve azon létesítmények ideiglenes vagy végleges bezárását, ahol az emberkereskedelemmel kapcsolatos bűncselekmény történt.
Az aktualizált szabályok szerint a kizsákmányolás kategóriájába tartozna a kényszerházasság és az illegális örökbefogadás is. Ez arra fogja kötelezni a tagállamokat, hogy nemzeti büntetőjogukban az ilyen magatartást emberkereskedelemként tüntessék fel
- mondta az uniós biztos.
Az uniós országoknak új,
nemzeti áldozatsegítő mechanizmust kell létrehozniuk az ilyen esetek azonosítására, valamint az áldozatok támogatása céljából.
- közölte.
- tette hozzá az uniós biztos.
Az Európai Bizottság közleménye szerin az EU-ban évente több mint hétezer ember válik az emberkereskedelem áldozatává. Az unióban tevékenykedő emberkereskedők éves bevétele eléri a 2,7 milliárd eurót. Az áldozatok többsége nő és lány.
- közölték.
A javaslat az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa elé kerül. Elfogadásukat követően az új szabályokat a tagállamoknak át kell ültetniük nemzeti jogrendjükbe.